Україна і світ

Конфлікт Маркуса та Шаламаги: деталі розповіді військового та позиція 47 ОМБр

11 грудня, уперше за півтора року, медійну тишу після рапорту про переведення порушив колишній головний сержант 47 окремої механізованої бригади (47 ОМБр) Маґура Валерій Маркус.

Військовослужбовець на своєму каналі в YouTube оприлюднив спершу три годинних відео, які назвав Мрія, Боротьба, Компроміс.

О 12:00 12 грудня була оприлюднена четверта частина – Прийняття. Прем’єра п’ятої частини Обов’язок запланована на завтра, 13 грудня.

Опис до кожної з частин однаковий – “Я щиро сподіваюсь, що це відео дасть вам ресурс, який ви зможете використати у своєму розвитку. Нехай наші помилки стануть вашим досвідом”.

У серії відео Маркус детально розповідає про створення бригади Маґура, свій конфлікт із теперішнім заступником командира бригади Іваном Шаламагою.

Хто такий Маркус, що відомо про його конфлікт із заступником командира 47 ОМБр Іваном Шаламагою, його рапорт про переведення та реакцію 47 ОМБр серію його відео, читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Маркус: конфлікт у серії відео

Хто такий Маркус

Валерій Маркус – український військовослужбовець. Став відомим у 2014 році завдяки своїм відео з передової під час служби в АТО.

Разом із 25 десантною бригадою брав участь у боях за Краматорськ, Слов’янськ, Дебальцеве.

У 2016 році, діставши поранення, залишив службу, але з початком повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році повернувся до лав Збройних сил України.

Невдовзі після цього Валерію Маркусу та Івану Шаламазі запропонували сформувати та очолити 47 окремий стрілецький батальйон, який за кілька місяців було розширено до штурмового полку, а тоді – до механізованої бригади.

15 листопада 2022 року, що стало днем створення 47 ОМБр (Маґури), Валерій Маркус оприлюднював спільне фото з Іваном Шаламагою.

Тоді військові звітували про “подолання бюрократичних процедур розширення” та анонсували повернення на фронт уже в статусі бригади.

Наприкінці червня 2023 року Маркус ще ділився успіхами своєї бригади під час літнього контрнаступу.

Тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний залишав милі коментарі до його відео, “наказуючи” Маркусу, який з’явився в кадрі без бронежилета, “бігом одягнутися”.

Тішився зустріччю особисто з Маркусом у День Конституції і президент України Володимир Зеленський.

В окремому пості глава держави радів, що зустрівся особисто з головним сержантом 47 ОМБр, адже “дуже важливо отримувати інформацію щодо морального та бойового духу військових із перших вуст”.

Однак за два тижні після цього, 11 липня 2023 року, Валерій Маркус несподівано оприлюднив фото рапорту.

Валерій Маркус заявив, що “категорично не згоден з рішеннями щодо застосування й розвитку 47 бригади”.

За його словами, “будувати військову частину згідно з тими цінностями, які декларували на початку її створення, їм не дозволили, вплинути на ситуацію або виправити її більше можливості не має, тому “перебування на посаді головного сержанта бригади більше не вважає доцільним”.

– Своїх людей я залишити не можу, тому йду на найнижчу посаду за власним бажанням, щоб бути ближче до них на полі бою, – пояснив своє рішення Валерій Маркус.

У день 30-річчя Маркуса в 47 ОМБр повідомили, що його рапорт задовольнили, а на його місце призначили Віталія Аверіна.

З того часу Валерій Маркус зник із соцмереж та медійного простору на півтора року.

У січні з’явилась інформація, що Маркус продовжує військову службу, але в іншому місці.

За даними пресслужби 47 ОМБр, певний час ексголовний сержант служив у 67 бригаді, а потім його забрали до ГУР.

На всіх майданчиках військовий з’явився 11 грудня, оприлюднивши цикл відео.

Несподівана поява після такого ж раптового зникнення сколихнула суспільство – менше ніж за добу першу частину його відео переглянули понад 700 тис. користувачів.

Хто такий Шаламага

Іван Шаламага – теперішній заступник командира 47 окремої механізованої бригади.

Іван Шаламага став наймолодшим командиром батальйону в історії української армії. На той час йому було 25 років. Невдовзі став і наймолодшим командиром полку.

Саме Шаламага разом із Маркусом у травні 2022 року стали засновниками 47 ОМБр.

У червні 2022 року тоді ще 47 окремий батальйон брав участь у боях на Вуглегірському напрямку, зокрема біля Вуглегірської ТЕС.

Після розширення батальйону до полку, а потім і до бригади улітку 2023 року військові 47 ОМБр працювали в районі Оріхова на Токмацькому напрямку.

Суть конфлікту Маркуса та Шаламаги

Суть конфлікту Маркуса та Шаламаги колишній головний сержант 47 ОМБр пояснив серії відео.

У першій частині – Мрія – Маркус розповідає: “Маґура мала стати середовищем, з якого мав зародитися паросток, чиє коріння розповсюдилось би на всі Збройні сили України”.

Однак, говорить військовий, усе було зруйновано через “людську заздрість, незрілість і некомпетентність”.

Маркус пригадує: відразу, як Іван Шаламага запропонував йому стали головним сержантом, почав пропонувати ідеї, як зробити батальйон унікальним.

– Мені не було цікаво створювати черговий стрілецький батальйон, який запакують тими, кого зловлять в “наливайках”, а потім батальйон розформують, – розповідав Валерій Маркус.

Валерій Маркус вірив, що першим завданням для нової структури мав бути набір людей та грамотно прописана стратегія розвитку.

Однак Маркуса засмучувало, що Шаламага брав участь у відборі військових лише в перший день, а потім доручив це питання своєму заступнику.

Надалі, твердить Маркус, роботу Шаламаги все частіше виконували інші.

Не згодний Валерій Маркус був також із вибором начальниці стройової частини. Військовослужбовець вважає, що остання “саботувала оформлення новобранців та понижувати його авторитет”.

На переконання Маркуса, через дії Шаламаги “існування батальйону могло припинитися” під час оборони Вуглегірської ТЕС на Донеччині.

Тоді, каже Валерій Маркус, між військовими почали точитися розмови, буцімто Іван Шаламага надто молодий для командира. Але, коли нібито постало питання про зняття Шаламаги з посади, Маркус за нього заступився.

Напруження між військовими зросло, коли Маркусу, а не Шаламазі, запропонували керувати полком.

У другій частині – Боротьба Маркус зосередився на процесі формування штурмового полку.

Саме в цей час, твердить Маркус, його намагалися “прибрати” під час виконання бойових дій на фронті”.

Непростим у Маркуса стали відносини й із призначеним улітку 2023 року командиром бригади Олександра Саком (із 2024 року Олександр Сак – командир 53 окремої механізованої бригади).

Зокрема, військового обурювало “нахабство”, із яким новий комбриг із самого початку почав розпоряджатися майном створеного Маркусом благодійного фонду Markus Foundation.

Третя частина Компроміс – про благодійний фонд Markus Foundation.

За словами Маркуса, фонд займався питаннями мобілізації, підтримкою сімей загиблих, озброєнням, роботою над реформами тощо.

Командування ж, каже ексголовний сержант, ставилося до фонду “або ніяк, або як до ресурсу”.

Про напружені стосунки з командуванням була й четверта частина Прийняття.

П’ята частина відео Маркуса має побачити світ завтра, 13 грудня.

Реакція 47 ОМБр на цикл відео Маркуса

Після появи серії відео Маркуса Факти ICTV звернулись за коментарями до 47 ОМБр.

Ситуацію довкола низки відео прокоментувала пресофіцерка 47 ОМБр Анастасія Блищик.

Військовослужбовиця наголошує: знала й очікувала, що Маркус зробить цикл відео, хоч і розраховувала, що зробить він це “більш мудро та свідомо”.

За півтора року, як Валерій Маркус пішов із бригади, каже Анастасія Блищик, 47 ОМБр “неодноразово вмивалася кров’ю”.

– І це не просто слова. Це реальність, яку ми пережили в битві за Авдіївку, на Покровському напрямку, а зараз переживаємо на Курщині, адже 47 окрема механізована бригада завжди там, де найважче.

Тож зараз усі історії, що спливають, якісь невідпущені дитячі образи в намаганні вибілити себе, точно не сприяють покращенню морального стану бійців 47 бригади. Маркус зараз руйнує авторитет, не маючи жодного права цього робити, адже він пішов, а ми всі у бригаді залишилися, – говорить пресофіцерка 47 ОМБр.

Усі у бригаді, продовжує Анастасія Блищик, продовжили працювати, виконувати свої обов’язки, набувати досвіду.

І саме після контрнаступу, коли бригада здобула свій перший бойовий досвід, каже військовослужбовиця, 47 ОМБР показала себе в Авдіївці.

– Ми єдина бригада, яка втримала всі позиції, яка стояла до кінця й останньою вийшла з Авдіївки після наказу про відхід. Наших бійців просто силою відводили, адже вони хотіли тримати коксохім. Де в цей момент був Валерій Маркус, поки наші хлопці сиділи в окопах та билися з ворогом? Де він всі ці півтора року був? Незрозуміло, – обурюється Анастасія Блищик.

Ці відео, говорить Анастасія Блищик, не на краще не тільки 47 бригаді, яка продовжує виконувати бойові задачі без відновлення та відпочинку, а й загалом Збройним силам України.

– Який зараз моральний стан буде в солдатів 47 бригади після цих відео, можна лише здогадуватись. Ми розуміємо, що точно не кращим, – зауважує Анастасія Блищик.

Пресофіцерка певна: у розпал контрнаступу Маркусу не слід було “грати в ігри з рапортом”. У той момент, говорить Анастасія Блищик, потрібно було, навпаки, усім зібратися й робити свою роботу, кожному за своїм фахом.

– Ми продовжуємо служити в 47 бригаді, яка безперечно вже зарекомендувала себе як одна з найкращих бригад Сухопутних військ. Ми перші, хто продемонстрував застосування іноземної техніки. Американці нами задоволені, часто приїжджають до нас за досвідом. І це вже свідчить про потужний результат командної роботи кожного з нас, від солдата до офіцера, – говорить Анастасія Блищик.

Анастасія Блищик певна: конфлікт Маркуса та Шаламаги не міг би вирішитися в інший спосіб, адже проблеми почалися одразу, ще під час формування батальйону та полку.

Пресофіцерка зауважує: натівські бригади, до створення яких прагнув Маркус, важливі.

– Ми всі хочемо, щоб в нас було краще. Але “гратися” в натівські бригади тощо ми будемо після вже перемоги. Створюватимемо підрозділи, міфологію, традицію. У нас тоді буде на цей час. Наразі, коли, росіяни ідуть із таким натиском, треба думати про те, як врятувати країну та її не втратити, – наголошує Анастасія Блищик.

Пресофіцерка 47 ОМБр зауважує: Маркус, створюючи раніше дописи про унікальність бригади, не мав публічних претензій ні до Шаламаги, ні до комбрига Сака.

– А зараз це випливло. Чому він відразу про це не почав говорити? Якщо він говорить, що зняв із посади першого командира полку, то чому він не почав знімати з посади Шаламагу, Сака, коли вони його не влаштували? Якщо він бореться за справедливість, то чому кинув свій особовий склад, який він сюди привів, а не боровся за них до кінця? – ставить питання Анастасія Блищик.

Водночас пресофіцерка наголошує: у своїх відео Валерій Маркус порушив дійсно важливі питання не лише на рівні певної окремої бригади, а й Збройних сил України.

Зокрема, питання некомпетентності офіцерів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

– У житті кожного військовослужбовця був некомпетентний офіцер, людина, яка могла нас чимось образити абощо. Але чому Маркус не говорить про некомпетентність солдата, сержанта тощо? Некомпетентність залежить не від військового звання, а від людини, яка перебуває на посаді, і байдуже, скільки зірочок у неї на погоні або немає взагалі, як у солдатів. Усе залежить від самої людини, її совісті, виховання. Ось і все, – переконана Анастасія Блищик.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-12 18:21:00