ЄС засуджує репресії в Грузії та готується до нових санкцій – заява
Євросоюз розглядає можливість запровадження нових заходів у відповідь на відхід грузинської влади від демократичних принципів та її репресивні дії щодо громадян. Це може вплинути на подальші відносини між ЄС та Грузією.
Про це заявив офіційний представник Європейської зовнішньополітичної служби (ЄЗС).
Репресії в Грузії викликають осуд
— Політика партії Грузинська мрія фактично призвела до призупинення процесу вступу Грузії до ЄС. Питання додаткових заходів буде розглянуто на засіданні Ради ЄС із закордонних справ 16 грудня. ЄС солідарний із грузинським народом у його прагненні до демократії та європейського майбутнього, – йдеться в офіційній заяві, оприлюдненій у вівторок.
У документі наголошується, що у Грузії тривають незаконні затримання протестувальників і лідерів опозиції. Представники медіа стають мішенню для нападів з боку силових структур та агресивних груп. ЄС оцінює дії грузинської влади як “жорстокі, навмисно насильницькі” та такі, що порушують права людини.
— ЄС засуджує ці репресивні дії проти протестувальників, представників ЗМІ й лідерів опозиції та закликає до негайного звільнення всіх затриманих осіб, – зазначається в заяві.
Офіційний представник ЄЗС наголосив, що Рада ЄС вимагає негайного звільнення всіх затриманих, припинення залякувань, політичного переслідування, повідомлень про тортури та нелюдське поводження з людьми.
Дотримання прав людини – ключова вимога
Європейське дипломатичне відомство підкреслює, що фундаментальні права, такі як свобода мирних зібрань і висловлення думок, мають дотримуватися згідно з Конституцією Грузії та міжнародними зобов’язаннями країни.
Усі випадки зловживань з боку силових структур мають бути ретельно розслідувані, а винні – притягнуті до відповідальності. ЄС також звернувся до місцевих правозахисників і міжнародних організацій із закликом продовжувати фіксувати порушення прав людини в країні.
Протести у Грузії
Грузія переживає нову хвилю протестів після заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про відмову від переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року, яка прозвучала 28 листопада.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі висловила підтримку протестувальникам на знак незгоди з політикою уряду та відмовою від європейської інтеграції.
У жовтні Європейська рада висловила занепокоєння діями уряду Грузії, які суперечать європейським стандартам і фактично зупиняють процес євроінтеграції країни. Лідери ЄС закликали Тбілісі провести необхідні демократичні реформи, що відповідають принципам європейської інтеграції.
Однак виконавчий секретар партії Грузинська мрія, Мамука Мдінарадзе, заявив, що Грузія не має наміру скасувати закон Про прозорість іноземного впливу, який став однією з причин погіршення відносин із заходом і зупинки процесу вступу до ЄС.
26 жовтня у Грузії відбулися парламентські вибори, перемогу на яких здобула правляча партія Грузинська мрія. Вибори стали об’єктом серйозних суперечок і критики як у країні, так і на міжнародному рівні. Європарламент не визнав їх результатів, вказуючи на порушення виборчого процесу та вплив з боку Росії на демократичні процеси в країні.
28 листопада Європарламент ухвалив резолюцію, що не визнає результатів парламентських виборів у Грузії. Євродепутати закликали провести повторні вибори під міжнародним наглядом протягом року.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Крім того, Європарламент закликав ЄС запровадити санкції проти високопосадовців Грузії, зокрема прем’єра Кобахідзе, а також обмежити офіційні контакти з урядом і парламентом країни через втручання Росії в демократичні процеси Грузії.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-10 15:03:00