Україна і світ

Слабкість РФ та Ірану: як світ відреагував на падіння режиму Асада в Сирії

Фото: Getty Images

Після того, як у Сирії був повалений диктаторський режим Башара Асада, низка світових лідерів та європейських топполітиків привітали сирійський народ або ж озвучили свою реакцію на цю подію.

Факти ICTV зібрали реакцію політичних діячів з різних куточків світу на те, як швидко впала диктатура Асада.

Падіння диктатури в Сирії: реакція світу

Євросоюз

Так, наприклад, головний дипломат Євросоюзу Кая Каллас назвала кінець диктатури Асада “позитивною і довгоочікуваною подією”.

– Це також свідчить про слабкість прихильників Асада – Росії та Ірану. Нашим пріоритетом є забезпечення безпеки в регіоні. Я буду працювати з усіма конструктивними партнерами в Сирії та в регіоні, – написала вона в соцмережі Х (колишній Twitter).

За словами Каллас, наразі вона тісно контактує з міністрами з регіону.

Вона також додала, що відновлення Сирії буде “довгим і складним”, а усі сторони мають готуватись до конструктивної взаємодії.

Франція

Своєю чергою президент Франції Еммануель Макрон у соцмережі X назвав режим Асада “варварською державою”.

– Варварська держава повалена. Нарешті. Я віддаю належне сирійському народові, його мужності і терпінню. У цей час невизначеності я бажаю йому миру, свободи і єдності, – написав французький лідер.

Як підкреслив Макрон, Франція залишиться відданою безпеці всіх на Близькому Сході.

Німеччина

Канцлер Німеччини Олаф Шольц також відреагував на кінець правління Асада.

На думку голови німецького уряду, наразі важливо відновити закон і порядок в країні, де протягом десятиліть був режим сім’ї Асадів.

– Кінець правління Асада в Сирії – це хороша новина. Зараз важливо, щоб у Сирії швидко відновилися закон і порядок. Усі релігійні громади та меншини мають користуватися захистом зараз і в майбутньому, – написав Шольц.

Ізраїль

На подію також відреагував прем’єр Ізраїля Беньямін Нетаньягу, країна якого межує із Сирією. На відміну від інших лідерів, ізраїльський прем’єр прибув на кордон із Сирією та заявив, що диктатура Асада впала завдяки ударам Ізраїлю по Ірану і угрупованню Хезболла.

– Режим Асада є центральною ланкою в іранській осі зла – цей режим впав. Це прямий результат ударів, які ми завдали по Ірану і Хезболлі, головним прихильникам режиму Асада, – сказав Нетаньягу, слова якого наводить Times of Israel.

Як додав прем’єр Ізраїля, внаслідок цих дій утворилась ланцюгова реакція по всій території Близького Сходу, що підштовхнуло до дій тих, хто бажає вивільнитись з-під деспотичного режиму.

Також Нетаньягу назвав повалення режиму Башара Асада “історичним днем в історії Близького Сходу”.

Україна

На повалення сирійського президента та уряду відреагували і в Україні. Так, міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що Київ готовий до відновлення дипломатичних відносин із Дамаском після того, як ці відносини були розірвані у 2022 році.

— Асад упав. Так завжди було і буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на Путіна. Він завжди зраджує тих, хто на нього покладається. Наразі головна мета – відновити безпеку в Сирії та ефективно захистити людей від насильства, – написав Сибіга.

США

Обраний президент США Дональд Трамп також відреагував на кінець правління Асаду в Сирії та заявив, що цьому сприяло те, що Росія, яка роками надавала підтримку режиму Асада, не змогла підтримувати цю безпеку через війну проти України.

– Асад пішов. Він утік зі своєї країни. Його захисник, Росія, Росія, Росія на чолі з Путіним більше не була зацікавлена ​​в його захисті. Для Росії взагалі не було жодних причин бути там з самого початку, – заявив Трамп.

Водночас чинний президент Джо Байденуважно стежить за надзвичайними подіями у Сирії“, повідомив речник Білого дому Шон Саветт в соцмережі X.

Падіння режиму Асада

Нагадаємо, в ніч проти 8 грудня опозиційні до режиму Асада сирійські повстанці заявили, що взяли під контроль столицю Сирії – Дамаск. Втрата низки міст супроводжувалась блискавичним наступом повстанців по всій країні, де місцями не було опору, або ж сирійські урядові війська залишали свої позиції та відходили.

У своїй заяві повстанці заявили, що Дамаск “тепер вільний від Асада”.

Сам Башар Асад протягом останніх днів не з’являється на публіці, а його місцеперебування – невідоме. Напередодні повідомлялось, що Асад, ймовірно, вилетів з Дамаску та переховується.

За іншою версією, диктатор Асад вилетів з Сирії зранку 8 грудня, хоча те, куди саме він вирушив, теж невідомо.

Вірний союзник і покровитель Асада, Росія, згодом заявила, що сирійський диктатор ухвалив рішення щодо того, аби залишити посаду президента Сирії та залишив країну. Таким чином Асад нібито вирішив “здійснити  передачу влади мирним шляхом”.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Примітно, що російська армія має чимало військових об’єктів у Сирії, зокрема військові бази Тартус та Хмеймім, доля яких наразі невідома. У минулому ці бази використовувались Кремлем для підтримки диктаторських режимів та бойовиків в Африці.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-08 18:57:00