На перший погляд цілком невинні: звички, які непомітно крадуть нашу енергію
Директор Центрів громадської психічної допомоги MindPath у Каліфорнії, психіатр Ліла Р. Магаві назвала три, на перший погляд безневинні звички, які щодня непомітно крадуть нашу енергію.
Серіали, фільми та новини
Фільми та серіали – традиційний спосіб відпочити та розслабитися. Однак сильні емоції можуть призвести до надмірного нервового збудження. А їхнє придушення потребує ще більших ментальних зусиль, тому ми й втомлюємося швидше.
– Ми – чутливі істоти. І часто ідентифікуємо себе з головними героями, уявляємо себе на їхньому місці та відчуваємо те, що відчувають вони, – пояснює експерт.
Такий досвід, на думку Магаві, дає змогу людині поглянути на світ по-іншому й отримати доступ до емоцій, які раніше вона не могла відчути.
А ось читання книг, за словами Магаві, може мати протилежний ефект. По-перше, так ми уникаємо синього світла екрана, що спричиняє перенапруження очей і головний біль.
По-друге, книжки збуджують уяву. Саме тому багато хто вважає, що читання, навіть якщо воно дуже емоційне, має терапевтичний і заспокійливий ефект.
Вболівати за спортивні команди
– Фанатичні вболівальники можуть настільки захопитися, що сприймають перемоги та поразки улюбленої команди, як свої власні, відчуваючи при цьому надмірний смуток, деморалізацію чи ейфорію, – пояснює експерт.
За словами Магаві, будь-яка екстремальна емоція зазвичай виснажує: і велике щастя, і глибокий смуток перевантажують мозок і забирають сили. Ось чому важливо усвідомлювати свої емоції.
– Якщо ви дуже засмутилися, запитайте себе: чи потрібна мені перерва, перекус, швидкий душ. Що я маю зробити, щоб заспокоїтися? Зрештою зробіть глибокий вдих, потягніться і прогуляйтеся, – радить експерт.
Надмірне планування
Планування – хороший інструмент контролю, організації та впорядкування життя. Але знову ж таки те, що ми інстинктивно вважаємо інструментом полегшення, насправді може спричинити стрес.
Річ у тім, що, за словами психіатра, життя за суворим графіком може спричинити підвищену тривожність і негативно впливати на пам’ять та швидкість обробки інформації.
– Враховуйте, що жорсткий графік та ілюзія контролю можуть бути оманливими. Неможливо контролювати всі аспекти життя. Це призводить до деморалізації та втоми, – зазначає Магаві.
Експертка радить не будувати надто далекосяжних планів, бо життя – мінливе, і важливо бути гнучким.
За словами Магаві, коли люди зазирають надто далеко вперед, то думають, що все працюватиме як годинник. А якщо щось змінюється в родині, з друзями, на роботі – почуваються геть пригніченими.
Тож планувати потрібно лише обов’язкові речі: зустрічі, наради, сімейні свята. А решту часу залишати максимально вільним, резюмує Магаві.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-08 12:16:00