Україна і світ

Десятки поранених, сотні затриманих: що відбувається у Грузії

Фото: Факти ICTV

У столиці Грузії Тбілісі тривають мітинги проти новообраного парламенту. Тисячі людей з прапорами вимагають визнати вибори 2024 нелегітимними та вимагають перевиборів до грузинського парламенту.

Силовики поливають протестувальників холодною водою із гідрантів та застосовують сльозогінний газ. Зчиняються бійки, що переростають у сутички.

За офіційними даними, у ніч проти 2 грудня у лікарні Тбілісі були доправлені 37 постраждалих. З них 12 – силовики.

Усього за останні кілька днів у столиці Грузії затримали понад 200 мітингарів. Серед затриманих і син ексміністра з питань примирення і громадянської рівноправності Грузії та політичного експерта Паати Закареішвілі Михаїл Закареішвілі.

Що відбувається у Грузії сьогодні – читайте в ексклюзивному матеріалі на Фактах ICTV.

Протести у Грузії: що відомо

Протести у Грузії сколихнули країну наприкінці жовтня, одразу після оприлюднення результатів виборів до парламенту, згідно з якими більшість голосів отримала проросійська партія Грузинська мрія на чолі з Бідзіною Іванішвілі.

Першими на протести до будівлі парламенту у Тбілісі, як і під час Революції гідності в Україні, вийшли кілька сотень студентів. Згодом маленькі протести переросли у масштабні мітинги.

Аби приглушити протести та розігнати людей силовики почали застосовувати проти мітингарів гідранти з холодною водою та сльозогінний газ. Між протестувальниками та силовиками зчинилися сутички.

За офіційними даними в останні дні у Тбілісі було затримано понад 200 протестувальників. 37 людей ушпиталили з травмами різних ступенів тяжкості, 12 з них – силовики.

Серед затриманих син політолога Паати Закареішвілі Михаїл Закареішвілі. Про його стан та затримання відомо не багато.

– Він у СІЗО, за словами адвоката у нього травми мʼяких тканин. На щастя переломів кісток немає, це вже радує, – сказав Паата Закареішвілі.

Політолог зазначив, що попри офіційні цифри, кількість арештованих може бути понад півтисячі.

За словами Закареішвілі, силовики проявляють до протестувальників неабияку жорстокість.

Якщо сумувати усіх затриманих за останні дні, то їх, мабуть, буде понад 500 чи 600 людей. Когось випускають одразу, когось тримають. І поранені, звичайно, особливо жахливі кадри, як поліцейські себе поводять, як вже лежачих людей добивають ногами ледве не до смерті. На щастя таких випадків поки немає. Вони використовують гази, дуже отруйні ці гази. Я, якщо чесно, на перших лініях не стою, але навіть десь в глибині, але й туди доносяться гази, – додав експерт.  

Що відбувається у Грузії сьогодні

14 грудня у Грузії мають відбутися нові вибори президента. Чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що парламент обраний незаконним і недемократичним способом, а отже, не має повноважень переобрати нового лідера країни.

Грузинський конфліктолог зазначає, що події у Грузії розгортаються дуже стрімко і ніхто не знає, що буде завтра.

За словами Закареішвілі Грузинська мрія висуває від своєї партії ексфутболіста Михаїла Кавелашвілі.

Михаїл Кавелашвілі (праворуч), кандидат у президенти Грузії від партії Грузинська мрія. Фото: Getty Images

Чинна президентка Саломе Зурабішвілі зараз є найбільшим лідером опозиції, яку підтримують люди.

На думку експерта, скоріше за все мітинги можуть тривати до кінця року, а може й на початку 2025. В таких умовах проведення виборів неможливе.

– Якщо й далі щоночі відбуватимуться ці акції, я сподіваюся доля Грузинської мрії вирішиться сама собою і вони підуть. Все йде до цього. Якщо, знову ж таки, протестувальників ставатиме все більше. Насправді вночі таку кількість людей ніколи в житті я не бачив. Тридцять років ми постійно, скажімо так, мітингуємо в Грузії на цьому місці. Такої великої кількості людей на проспекті Руставелі я ще не бачив, – сказав експерт.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Відповідаючи на запитання, чи може у Грузії повторитися український Майдан 2014 року, Паата Закареішвілі сказав: “Ми відривалися від Росії в 2003 році. Зараз ми не хочемо знову зближення з Росією. У нас з’явилася нова можливість – це вступ у Європейський Союз, чого тоді не було”.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-02 15:44:00