Що буде, якщо прорве Кременчуцьку ГЕС: експерти про наслідки для людей та довкілля
Росія продовжує завдавати ударів по критично важливих об’єктах України. Факти ICTV запитали в експертів, якими можуть бути наслідки за пошкодження греблі. Що буде, якщо прорве Кременчуцьку ГЕС — читайте в матеріалі.
Що буде, якщо вдарять по Кременчуцькій ГЕС
Експерт мережі захисту національних інтересів ANTS Олег Листопад розказав, що може трапитись за пошкодження греблі Кременчуцької ГЕС.
Існує побоювання, що за пошкодження Кременчуцької ГЕС, наслідки можуть бути схожими з тими, які були за підриву греблі Каховської ГЕС. Проте цього не станеться.
Олег Листопад нагадав, що на момент катастрофи росіяни контролювали Каховську ГЕС. Вони заклали велику кількість вибухівки в тіло греблі, у найбільш вразливе місце, й здійснили підрив. У результаті винесло величезний шмат греблі, через який одночасно виливалася величезна маса води.
Експерт сказав, що якщо говорити про можливе пошкодження Кременчуцької ГЕС, то наразі воно можливе лише у результаті масованих російських обстрілів.
— Але треба пам’ятати, що всі греблі в Україні будувалися (реконструювалися) в радянські часи з прицілом на те, щоб убезпечити споруди від потужних (в тому числі ядерних) ударів. Там є достатній запас міцності. Але у разі влучання, вода може почати прибувати в місці пошкодження, — каже Олег Листопад.
Експерт зазначив, що у разі влучання в Кременчуцьку ГЕС, велике пошкодження греблі малоймовірне.
Якщо говорити про Кременчуцьке водосховище, яке розташоване вище греблі, воно велике, але за пошкодження вода не зможе швидко й одночасно вийти.
— Навіть, якщо теоретично в одну точку одночасно прилетить кілька ракет й буде значне пошкодження, можливе підняття рівня води, але воно буде незначне, — наголосив експерт.
За словами експерта Михайла Хорєва, викладача кафедри екології в Національному університеті Києво-Могилянська академія, наслідки за пошкодження греблі не зможуть порівнятися з тим, що відбулися на Каховській ГЕС.
Він зазначив, що насамперед потрібно розуміти, що гідроелектростанція (ГЕС) складається з декількох частин. Перша — це насоси, агрегати з вироблення електроенергії, підстанції тощо. Друга частина — це сама гребля, гідротехнічна споруда, яка перегороджує річку Дніпро, створює підпір, й відповідно створює саме водосховище.
— Жодні влучання зброєю, яка на сьогодні використовується, не можуть завдати навіть приблизної шкоди самій гідротехнічній споруді. Тобто можуть бути певні пошкодження, наприклад, машинного залу, затворів на ГЕС тощо, які своєю чергою призведуть до виливу води, але це однаково не зможе зрівнятися з тим, що відбулося на Каховській ГЕС, — наголосив Михайло Хорєв.
Якщо говорити про ядерну зброю, то, на думку Михайла Хорєва, важко спрогнозувати, що саме відбудеться у такому випадку. Але, враховуючи те, що гідротехнічна споруда є переважно монолітною та будувалася з урахуванням можливих ударів, зокрема і ядерних, то, найімовірніше, вона встоїть, і великих руйнувань не буде. Але для певних висновків треба робити спеціальні моделі та прогнозування.
— У разі влучання в Кременчуцьку ГЕС, наслідків, таких як за підриву Каховської греблі, — не буде. А безпосередньо самі наслідки треба оцінювати залежно від пошкоджень, наприклад, шлюзів. Найімовірніше, ситуація буде подібна до проходження весняного водопілля, — каже експерт.
Як діяти у разі можливого руйнування Кременчуцької ГЕС
Співробітники управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськвиконкому Кременчука проаналізували три сценарії розвитку подій:
- Перший, згідно з яким дамба миттєво зникне, і потік води буде спрямований у напрямку міста, на думку фахівців — неможливий. Адже Кременчуцька ГЕС “побудована на гранітній скелі”. Це виключає можливість її миттєвого руйнування та одномоментного зникнення всієї дамби. До того ж по всій лінії Дніпровського каскаду ГЕС, до якого входить і Кременчуцька станція, є можливість скидати воду, що дає змогу уникнути підтоплень.
- Другий сценарій — це обвалення частини дамби. Скільки води вийде — залежить від характеру руйнування. На думку фахівців, можливо, вона взагалі не дістанеться до міста Кременчук.
- Третій сценарій — перелив через дамбу у зв’язку з руйнуванням верхнього каскаду ГЕС.
Згідно з оцінкою представників управління, за найгіршого сценарію зона затоплення може поширитися на такі райони Кременчука: Ревівка, Центр, Занасип, Чередники, Крюків, Раківка. У разі гіпотетичного руйнування греблі ГЕС, під евакуацію можуть потрапити близько 110 тис. осіб.
Місцева влада Кременчука розказала, як діяти у разі можливого руйнування ГЕС та загрози затоплення.
Зазначається, що до зони можливого катастрофічного затоплення територіально потрапляють як центральна та правобережна частини міста Кременчук, так і такі населені пункти, як — Мала Кохнівка, Потоки, Придніпрянське, Соснівка.
Час підходу ″високої води″ до міста становить від 30 до 45 хвилин. Населення, що проживає у зоні можливого катастрофічного затоплення, повинно діяти швидко й не панікувати.
Згідно з планом дій, який опублікувала влада Кременчука на випадок пошкодження греблі ГЕС, у разі небезпеки в громаді передбачено обов’язкову евакуацію населення із затоплюваної території. Люди мають взяти із собою коштовні речі, дітей, тварин та тривожну валізку.
Порядок проведення евакуації передбачає вихід населення із зони затоплення у підвищені незатоплювані місця. Зокрема:
- на лівобережній частині територіальної громади треба піднятися до нагірної частини міста Кременчук;
- на правобережній частині територіальної громади треба піднятися на Деївську гору.
Люди, які не встигають евакуюватися, можуть піднятися вище рівня другого поверху будинку та очікувати сходу ″високої води″ або рятувальників.
Про початок евакуації населення будуть інформувати за допомогою системи централізованого оповіщення, через засоби масової інформації, вуличні гучномовці, офіційні інтернет-сайти та телеграм-канали органів місцевої влади.
Мапа збірних пунктів евакуації та напрямків руху до них має такий вигляд:
Удар по Кременчуцькій ГЕС: можливі наслідки для довкілля
Експерт Олег Листопад каже, що наслідки для довкілля не будуть катастрофічними, як, наприклад, під час пошкодження Каховської ГЕС. Тоді одразу вилилася велика кількість води (з 20 кубічних км води, які були в Каховському водосховищі, 14 із них вилилося через підрив), і велика частина дна обміліла.
— Якщо говорити про наслідки для довкілля у разі можливого пошкодження Кременчуцького водосховища, то я сумніваюся, що будуть великі оголення дна та великі збитки. Навіть якщо обміліють якісь частини водосховища, молюски, можливо, загинуть. Риба, найімовірніше, встигне відплисти на більш глибоку ділянку. Тобто катастрофічного, масового впливу не прогнозується, — каже експерт.
Щодо нижчої греблі, якщо рівень води підніметься, то термін, скільки вона буде стояти, залежатиме від сезону. Наприклад, якщо брати холодний сезон, то рослини перебувають у стані спокою, наземна частина трав’янистих вже повідмирала, тому значних збитків для флори не буде. Те саме стосується й тваринного світу.
Остаточно рівень збитків можна буде спрогнозувати тільки після оцінки та розрахунків фахівцями. Наразі точно сказати, якими будуть наслідки у разі влучання в ГЕС неможливо, наголосив Олег Листопад.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото: Укргідроенерго
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-28 10:13:00