Атракціони з жахами корисні для здоров’я, бо емоції страху зменшують запалення – вчені
Учені Орхуського університету в Данії дослідили переживання страху, які виникали у відвідувачів атракціонів у Будинку з привидами, і виявили, що ці емоції зменшували запалення у людей, які на нього страждали.
Будинок з привидами став лабораторією
Страх і гостра стресова реакція є фундаментальними механізмами виживання, які активують адренергічну систему, спонукаючи до життєво важливих реакцій боротьби або втечі.
У той час як хронічний стрес пов’язаний із нездоровим запаленням, короткочасна активація цієї системи позитивно впливає на імунну систему.
Дослідники залучили 113 дорослих відвідувачів високоінтенсивного атракціону Будинок з привидами у данському місті Вейле.
Серед учасників були 69 жінок і 44 чоловіка, середній вік яких становив 29,7 року.
Перебування у Будинку з привидами тривало майже 51 хвилину, і вчені відстежували частоту серцевих скорочень відвідувачів атракціону, а за шкалою Лайкерта реєстрували рівень страху – від 1 до 9.
Зразки крові брали безпосередньо перед, одразу після та через три дні після відвідування атракціону для вимірювання рівня високочутливого С-реактивного білка (hs-CRP) та кількості імунних клітин.
Знизився рівень С-реактивного білка
У 22 учасників було виявлене незначне запалення перед розвагою.
Через три дні після атракціону 18 учасників (82%) продемонстрували зниження рівнів С-реактивного білка. Загальний рівень лейкоцитів і лімфоцитів знизився у всієї когорти при порівнянні рівнів до і через три дні після події.
Ці висновки узгоджуються з дослідженнями на тваринах, які показують, що гострий стрес може мобілізувати запальні клітини та підготувати імунну систему до протистояння інфекції.
Люди часто беруть участь у заходах, які викликають страх, з розважальною метою – це і атракціони з привидами і квести з кімнатами жахів, і сучасні хорор-фільми.
Жахи як розвага і лікування
Такий досвід може не лише додати гострих відчуттів, але й потенційно принести користь здоров’ю, модулюючи імунну відповідь.
Аби підтвердити виявлені данськими вченими ефекти та вивчити механізми, що лежать в основі взаємозв’язку між рекреаційним страхом та імунною функцією, потрібні додаткові дослідження.
Проте, вже сьогодні говорять про можливе включення змодельованих емоцій гострого страху до медичних процедур у майбутньому.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: MedicalXress
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-23 16:32:00