Україна і світ

Відстрочки діють до березня 2025: Кабмін опублікував нові правила бронювання

Кабмін опублікував постанову, в якій зазначено новий порядок бронювання від мобілізації. Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.

Про це йдеться у постанові Кабміну №1332.

Анулювання відстрочки від призову

Згідно із документом, відстрочки під час мобілізації, які видало Міністерство економіки до набрання чинності цієї постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

Відстрочки, які були надані через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Дія), також є чинними протягом строку, на який видані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

За яких умов анулюють відстрочку:

  • у разі закінчення строку її дії;
  • завершення підприємством чи установою робіт з надання послуг для забезпечення потреб Сил оборони України;
  • позбавлення підприємства чи установи статусу критично важливого для економіки;
  • ліквідації органу державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
  • звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, місцевого самоврядування тощо (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, місцевого самоврядування, підприємства чи установи);
  • припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
  • обґрунтованого подання керівника органу державної влади, місцевого самоврядування, підприємства чи організації;
  • надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • припинення контракту або закінчення строку призначення — для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно міжнародних договорів;
  • невиконання оператором протимінної діяльності протягом 6 місяців робіт із розмінування територій.

Міністерство економіки надсилає рішення про анулювання відстрочки органам державної влади.

Критично важливі підприємства мають підтвердити статус

До 28 лютого 2025 року усі підприємства, які мають статус критично важливих, повинні це підтвердити. Алгоритм не змінюється – підприємство звертається до відповідного міністерства або обласної адміністрації для отримання такого статусу.

Відомо, що після урядового аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли свій статус. Проте й були виявлені порушення, зокрема:

  • необґрунтоване зниження зарплат після отримання підприємством статусу критично важливого;
  • понаднормове збільшення чисельності заброньованих працівників;
  • включення підприємств до переліку критично важливих, які не є критичними для економіки.

– Нові параметри бронювання та критичності підприємств є чіткішими та забезпечують баланс між обороноздатністю держави та економікою. Ми впорядкували погодження галузевих та регіональних критеріїв критичності підприємств. Бронювання повинні мати лише ті, хто дійсно робить внесок в економіку та мають на це законне право, — зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.

Додаткові критерії критичної важливості підприємства

Вісім критеріїв для визначення підприємства критично важливим лишаються чинними.

Для приватних підприємств встановлюється додатковий обов’язковий критерій — середня зарплата на підприємстві за останній календарний квартал не повинна бути меншою за 2,5 мінімальні зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). Тобто працівник, якого бронюють, повинен отримувати не менше 20 тис. грн.

Співробітник, нарахована зарплата якого менша за 2,5 мінімальної зарплати, може втратити бронювання.

Також у підприємства не повинно бути жодних боргів зі сплати податків.

Для підприємств, у яких статус критично важливого спливав до 30 листопада 2024 року, автоматично продовжується до 31 грудня. У 10-денний термін після ухвалення даної постанови міністерства, відомства та обласні адміністрації переглянуть критерії критично важливих підприємств, після чого узгодять їх із Мінекономіки та Міноборони.

Відомства та обласні військові адміністрації мають три місяці на перегляд раніше виданих статусів критичних підприємств з урахуванням нових вимог.

Можливість бронювання працівників

Варто зауважити, що бронювання працівників через Дію запрацює з 1 грудня. Підприємствам забороняється бронювати працівників, які не перебувають на військовому обліку або не мають військово-облікових документів.

Також у Дії буде передбачена опція, за допомогою якої можна буде ознайомитися із рішенням щодо критичності підприємства.

У разі підтвердження статусу підприємство через Дію подає нову заявку на бронювання своїх працівників. Їх мають забронювати протягом 72 годин. Щомісяця відбуватиметься моніторинг підприємств щодо середньої зарплати, сплати податків та кількості військовозобов’язаних.

Можливість бронювання зберігається для підприємств паливно-енергетичного комплексу за погодженням Міненерго, для співробітників аварійно-відновлювальних бригад операторів зв’язку, погоджених Мінцифри.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Водночас зі списку виключили їхніх підрядників, підприємства, установи та організації, що обслуговують системи життєзабезпечення, разом із підрядниками, які здійснюють будівництво, ремонт або встановлення газопоршневих і газотурбінних установок, модульних котелень, дизельних/бензинових і газових генераторів, а також вузлів обліку.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-23 14:36:00