Якого року долари не приймають і як обміняти старі банкноти: пояснення НБУ
У деяких пунктах обміну відмовляються приймати долари, які вважають застарілими. Факти ICTV дізнавалися, якого року долари не приймають в обмінних пунктах та чи законно це.
Якого року випуску долари дійсні в Україні
Відповідно до постанови НБУ № 75, банки зобов’язані приймати до обміну всі іноземні банкноти, які визнані справжніми за допомогою спеціальних приладів. Виняток становлять лише купюри, що мають значні пошкодження. Це означає, що ви можете обміняти більшість ваших іноземних купюр, не турбуючись про їхній стан.
Голова Нацбанку Андрій Пишний на своїй сторінці у Facebook заявив, що НБУ не встановлював жодних обмежень щодо обміну валют на основі року випуску банкнот. Тобто навіть старі долари можна обміняти.
Він зазначив, що фінансові установи та обмінники не можуть проводити обмін за зниженим курсом під час обміну старих банкнот.
Які долари не хочуть приймати: обмін зношених банкнот
Касир не може на око визначати, чи справжня банкнота та її стан, і відмовляти на основі візуального огляду у здійсненні обміну. Якщо спеціальний апарат показав, що банкнота справжня, її мають обміняти незалежно від року випуску.
Відповідно по постанови НБУ, банки та небанківські установи зобов’язані здійснювати обмін усіх банкнот, які відповідають офіційним зразкам і є справжніми. Банкноти зі значними пошкодженнями підлягають інкасо за встановленими тарифами. Усі обмінні пункти повинні чітко інформувати клієнтів про критерії визначення значного зношення та умови інкасо.
Національний банк України чітко окреслив свою позицію щодо обміну іноземної валюти, зокрема стосовно обмежень за номіналом та роком випуску банкнот. Нормативно-правовими актами регулятора категорично заборонено банкам та небанківським установам встановлювати будь-які обмеження щодо валюти, яка є законним платіжним засобом в країні походження.
Такий підхід НБУ має на меті:
- Забезпечити рівні умови для всіх клієнтів, незалежно від того, які саме банкноти іноземної валюти вони бажають обміняти.
- Зменшити ризики шахрайства, адже встановлення необґрунтованих обмежень може створювати умови для маніпуляцій на валютному ринку.
- Спростити процедуру обміну валюти. Клієнтам не потрібно шукати установи, які приймають конкретні номінали або роки випуску банкнот.
НБУ наголошує, що будь-які відхилення від цих норм розглядатимуться як порушення законодавства та можуть мати серйозні наслідки для порушників.
Які долари не приймають, а віддають на інкасо
Операцію інкасо здійснюють лише з банкнотами іноземної валюти, які мають такі ознаки значного пошкодження:
- Банкноти, розділені на частини.
- Відсутність або пошкодження важливих елементів, таких як номінал, портрет, захисні нитки та оптично-змінні елементи.
- Зміна первинного кольору паперу або зображень.
- Великі плями, видимі навіть під ультрафіолетовим світлом, що займають більше половини банкноти. Загальне забруднення, яке призводить до світіння паперу під ультрафіолетом.
- Обгорілі, пропечені або зіпсовані від вологи, хімікатів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Банкноти з такими пошкодженнями не підлягають обміну, а можуть бути лише прийняті на інкасо. Інкасо – це процес, за якого банк направляє пошкоджену банкноту до емітента для отримання компенсації.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-15 15:48:00