Україна і світ

Портальна гіпертензія загрожувала життю 10-річної дівчинки: у Львові провели складну операцію


У Львові у дитячій лікарні Святого Миколая виконали складну судинну операцію 10-річній Вероніці. Дівчинка пів року жила в смертельній небезпеці через судинну патологію, яка викликала портальну гіпертензію.

Що таке портальна гіпертензія

Повний діагноз дитини звучав так – портальна гіпертензія допечінкового типу.

Це означає, що головна вена, через яку кров для очищення надходить до печінки з чотирьох органів (шлунка, селезінки, кишківника, підшлункової), закоркована — через рубець.

Тому перенасичені кров’ю органи змушені створювати обхідні шляхи до печінки — прокладати нові судинки. Іноді надто тоненькі, які будь-якої миті можуть легко розірватися і призвести до внутрішньої кровотечі. Для дітей це фатально.

Водночас, фізичні навантаження та стрес можуть спричинити збільшення тиску у самій закоркованій портальній вені. А відтак — і її розрив. Цей стан також відзначається високим рівнем смертності.

У такій ситуації опинилася і Вероніка. її селезінка внаслідок порушення кровотоку збільшилася аж у п’ять разів і вже сягала тазу.

Хірурги застосували метод судинного анастомозу

Хірург Олександр Калінчук вирішив, що чекати далі не можна, треба терміново виконувати складну судинну операцію – щоб створити новий шлях для відтоку крові із селезінки до печінки, при цьому зберігши патологічно збільшений орган.

Хірурги застосували метод судинного анастомозу. Вони з’єднали вену селезінки із веною лівої нирки і кров ринула до нового потоку.

Уже за кілька днів після операції селезінка позбулася надлишкової крові і повернулася до нормальних розмірів.

Усе починалося з носової кровотечі

Родина Вероніки живе в Тернополі. Мама згадує, що першими проявами недуги стали періодичні кровотечі з носа, які медики пояснювали “слабкими судинками”.

І тільки цьогоріч під час щорічного УЗД-обстеження виявили, що все набагато складніше.

У ворітній або, як її ще називають, портальній вені, що переносить кров до печінки, фіксувався нестабільний кровотік, а сам орган був збільшений.

За порятунком батьки Вероніки звернулися до спеціалістів львівської лікарні Святого Миколая.

Спершу лікарі призначили дівчинці медикаментозне лікування. Адже потрібен був час, щоб дитина підросла перед можливим втручанням.

Пацієнтка вже почала ходити

Також суворо обмежили дівчинці фізичну активність та наполегливо рекомендували стежити за тиском. І пам’ятати про смертельну загрозу.

Тож Вероніка не розлучалась ані з тонометром, ані з крокоміром.

Але тепер усе позаду. Після операції Вероніка добре почувається і вже потроху ходить. А після реабілітації зможе поступово відновлювати і фізичну активність.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело і фото: Перше медичне об’єднання Львова

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-15 10:24:00