Від вето на F-16 до постачання 16 новітніх бойових машин: український досвід враховують у Болгарії
Україна отримала багатоцільові винищувачі F-16 Fighting Falcon раніше за низку європейських держав, які вже доволі давно є членами НАТО. Попри те, що деякі з країн Північноатлантичного Альянсу, оновлюючи свій військовий авіапарк, відмовляються від F-16, інші лише прагнуть отримати «Бойових Соколів» і досі не спромоглися це зробити.
Наскільки вагомим є отримання F-16 для держави з-поза меж НАТО, дозволяє зрозуміти приклад Болгарії — країни, яка долучилась до Організації Північноатлантичного договору два десятиліття тому, але досі не має винищувачів F-16 на озброєнні.
Про те, як Болгарія ініціювала закупівлю F-16 Fighting Falcon ще п’ять років тому, а тепер поспішає встигнути в отриманні «Бойових Соколів» за Україною хоча б до кінця 2025 року, розповідає АрміяInform.
Успішний випробувальний політ першого болгарського винищувача F-16 Block 70 24 жовтня 2024 року (відео: Lockheed Martin)
Придбати F-16 складно з кількох причин. Серед них — отримання відповідного погодження, потреба навчити пілотів та персонал забезпечення, підготувати і забезпечити належну інфраструктуру. Необхідно також виділити з державного бюджету чималі кошти на придбання та обслуговування літаків.
Також слід знайти на ринку вільні F-16 новітніх модифікацій або придатні до модернізації бойові машини зі збереженим на достатньому для виправданої модернізації рівні льотним ресурсом. Найоптимальнішим варіантом, звичайно, є придбання нових винищувачів безпосередньо у виробника, однак черга замовлень розписана на роки вперед, тож зробити це швидко точно не вдасться.
Ба більше, під час виконання замовляння можуть виникнути обставини, які змусять виробника відтермінувати попередньо запланований час поставки бойових літаків на місяці чи навіть роки. Саме так сталося із першим замовленням F-16 Fighting Falcon, яке Болгарія зробила ще у липні 2019 року.
Тоді Болгарія уклала угоду про закупівлю восьми F-16 найновітнішої модифікації Block 70 — шести одномісних і двох двомісних бойових машин. Крім того, договір передбачав придбання штатних авіаційних боєприпасів, обладнання та запчастин до літаків, а також навчання болгарських пілотів.
Вартість угоди про закупівлю F-16 2019 року становила 1,265 мільярда доларів, що зробило її найбільшою військовою закупівлею в історії Болгарії після розпуску Організації Варшавського договору.
Тоді для укладання договору депутатам Народних зборів Болгарії — болгарського парламенту — довелося подолати вето з боку Президента Болгарії Румена Радева. Своє рішення він мотивував відсутністю суспільного консенсусу щодо оборудки, а також тим, що замовлення не передбачало отримання повного комплекту штатного озброєння F-16.
Як колишній військовий льотчик Румен Радев знав, про що заявляв, адже через прагнення зменшити астрономічну для болгарського державного бюджету суму довелося переглянути початкові плани й обмежитись придбанням лише частини обладнання та боєприпасів.
Тоді, як повідомляє Андрій Харук у книзі «Бойовий сокіл. Історія F-16», Болгарія була змушена відмовитись від закупівлі керованих авіаційних бомб на користь звичайних, придбати лише два прицільних контейнери AN/AAQ-33 Sniper ATP та закупити лише 12 ракет AIM-9X та 13 ракет AIM-12OC-7.
Не менш вагому роль у визначенні позиції Румена Радева відіграла проросійська орієнтація тієї частини болгарського політикуму, яка намагалась протидіяти подальшій інтеграції Болгарії до Організації Північноатлантичного договору.
У будь-якому разі отримати перші винищувачі F-16 із замовлення 2019 року вчасно — до кінця 2023 року — Болгарії не вдалося. Виконання контракту відтермінували аж на кінець 2025 року.
Судячи з усього, однією з причин, що обумовили відтермінування виконання контракту, певну роль, окрім коронокризи та збою із постачанням комплектуючих, відіграв широкомасштабний напад російської федерації на Україну.
Вже у листопаді 2022 року Болгарія уклала другий контракт, згідно з яким передбачено закупівлю восьми додаткових F-16 Fighting Falcon Block 70 — цього разу по чотири одно- та двомісні бойові машини. Постачання літаків за цим контрактом розпочнеться 2027 року.
Другий контракт аналогічний за сумою, однак його умови дещо вигідніші для Болгарії. Судячи з усього, отримати кращі умови болгари змогли насамперед через відтермінування виконання першої угоди.
Зокрема, згідно з новою угодою, болгарам вдалося придбати додаткові запасні частини, двигуни, радіолокаційні станції, контейнери для цілевказання, а також керовані авіаційні бомби та додаткову партію ракет класу «повітря — повітря».
Широкомасштабний напад росії на Україну суттєво інтенсифікував діяльність країни у межах НАТО, вплинув на політичну ситуацію в Болгарії та позначився на позиції болгарських політиків.
13 вересня 2024 року Президент Болгарії Румен Радев здійснив демонстраційний політ на винищувачі F-16. Він високо відгукнувся про льотні якості бойової машини, згадав свій досвід військового льотчика та свій перший політ на «Бойовому Соколі» 2005 року невдовзі після вступ Болгарії до НАТО.
Також Президент Болгарії відзначив плідну співпрацю між ВПС Болгарії та Сполучених Штатів Америки, зокрема щодо підготовки болгарських пілотів задля опанування новітніх передових тактик та прийомів бойового застосування військової авіації.
Окремо Румен Радев наголосив на важливості отримання Болгарією винищувачів F-16 Fighting Falcon Block 70, що дозволить Військово-повітряним силам країни подолати обмеження застарілої радянської техніки.
24 жовтня 2024 року компанія Lockheed Martin повідомила про успішний політ першого болгарського винищувача F-16 Block 70. Під час нього льотчик-випробувач перевірив бойову машину і засвідчив її готовність до експлуатації.
Це стало значущою подією для Болгарії, засвідчивши подальше зміцнення оборонних зв’язків країни з НАТО, а також кроком, який дозволяє не лише наздогнати, але й у перспективі спробувати випередити Україну в опануванні винищувачів F-16 Fighting Falcon.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Це стане можливим завдяки тому, що Болгарія отримає найновішу на сьогодні модифікацію «Бойових Соколів» Block 70 напрямку від виробника. Втримати першість освоєння F-16 Україна зможе лише завдяки набутому досвіду та придбанню таких само новітніх бойових машин.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2024-11-15 07:03:00