Вода продовжує прибувати: які наслідки для екології матиме пошкодження дамби Курахівського басейну
11 листопада РФ пошкодила дамбу Курахівського водосховища, внаслідок чого фіксується обмежене підтоплення прилеглих населених пунктів. Яка ситуація там на даний момент та які наслідки матиме для екології черговий воєнний злочин країни-агресора – читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Пошкодження дамби Курахівського водосховища: ситуація наразі
На Донеччині вода продовжує прибувати до населених пунктів нижче за течією річки Вовча, проте підтоплень будинків поки що не зафіксовано. Через постійні обстріли з боку Росії провести огляд гідротехнічної споруди поки не вдалося, повідомив начальник Курахівської міської військової адміністрації Роман Падун.
– Так нам і не вдалося виїхати та зробити обстеження цієї греблі. Вода продовжує нижче Тернівської греблі прибувати, – заявив він.
Голова Донецької ОВА Вадим Філашкін зауважив, що станом на 16:00 12 листопада з Курахівського водосховища вилилось 15 млн куб. води. На щастя, села на річці Вовчій не затоплені.
Курахівське водосховище: які наслідки матиме пошкодження греблі
У коментарі Фактам ICTV блогер-еколог Олексій Гончаренко зазначив, що об’єм водосховища відносно невеликий і, скоріш за все, пошкоджений був лише один шлюз дамби.
– У результаті екологічний збиток виявиться порівняно маленьким. Для розуміння масштабів інциденту, сумнозвісне Каховське водосховище практично в 300 разів більше за обсягом води, – сказав він.
Проте, за його словами, екосистема все ж таки відчує на собі наслідки пошкодження дамби. У короткостроковій перспективі вода зашкодить будинкам і безпритульним тваринам, які не втекли від війни.
Як повідомив Фактам ICTV експерт мережі захисту національних інтересів ANTS Олег Листопад нижчі греблі навіть невеликий підйом рівня води у річці Вовча, а саме на одни-два метри, загрожує колоніям тварин, скажімо, ховрахам або хом’якам.
– Щодо наслідків для довкілля, треба розрізняти те, що буде нижче греблі, і те, що буде вище греблі, і наскільки знизиться рівень водосховища. Поки що ми цього не знаємо. Вищі греблі, якщо повністю оголиться дно водосховища, так, як сталося з Каховським, то загинуть усі молюски, водорості, риба (коропи, товстолоби, білий амур тощо). І, звичайно, це будуть великі збитки для нашого довкілля, – сказав Олег Листопад.
За його словами, навіть, якщо після пошкодження дамби Курахівського водосховища наслідки будуть полягати лише у зниженні рівня водосховища, і прийдуть у той регіон, наприклад, морози, і утвориться льодостав, то виникне загроза задухи для риби і для інших водних організмів через нестачу кисню. Тож, наголосив Олег Листопад, у будь-якому разі, росіяни здійснили черговий злочин, у тому числі екологічний, але його масштаби і наслідки зможемо оцінити лише після того, як наші фахівці зможуть відпрацювати у польовий сезон на цих територіях.
Довготривалі наслідки можуть виявитися трохи серйознішими, каже Олексій Гончаренко. Землі нижче за течією зіткнуться із заболочуванням, що позначиться на сільгоспгосподарських можливостях регіону.
Пошкодження дамби Курахівського водосховища: як мінімізувати наслідки
Насамперед необхідно мінімізувати потік води, що витікає з водосховища, після чого (за необхідності) провести евакуацію з постраждалих населених пункті, говорить блогер-еколог Олексій Гончаренко.
– На жаль, не всі місцеві мешканці погоджуються покинути свої оселі через обстріли. Не варто забувати і про братів наших менших, – наголосив він.
Пошкодження дамби Курахівського водосховища у першу чергу відчують мешканці Донецької області, оскільки це позначиться на екосистемі регіону. За словами Олексія Гончаренко, частково зачепить і екосистеми Дніпровської та Запорізької областей. На щастя, глобально світ не відчує на собі наслідків цієї катастрофи.
Чи можливий прорив дабми Курахівського водосховища та наслідки
Наразі складно робити будь-які прогнози, проте ризики існують завжди, каже блогер-еколог. На щастя, у глобальному масштабі наслідки не будуть катастрофічними, оскільки обсяг водосховища відносно невеликий.
– Однак локально виникнуть ризики затоплення населених пунктів нижче за течією: Старі Терни, Андріївка, Костянтинопіль, Олексіївка, Багатир, Зелений Кут та інші, – говорить Олексій Гончаренко.
За словами Олега Листопада, якщо говорити про наслідки можливого підриву дамби Курахівського водосховища, порівнюючи з ситуацією, що сталася на Каховській ГЕС, то варто звернути увагу на різницю в їх обсягах. Так, у Каховському водосховищі він становить 18 куб. км, а у Курахівському – 0,08 куб. км.
– Коли росіяни підірвали Каховську ГЕС, то площу затоплення можна було порівнювати десь з третиною Києва. Це дуже велика відстань, яку навіть сильні тварини, козулі, наприклад, не могли б здолати.
Звісно, нічого хорошого у тому, що вода витікає і підтоплює землі, і затоплює там долину річки, немає. Проте наслідки, якщо відбудеться підрив Курахівського водосховища не будуть такими суттєвими та катастрофічними, як після воєнного злочину РФ щодо Каховської ГЕС, – сказав Олег Листопад.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Проте, експерт впевнений, що ситуацію треба відстежувати, у чому на сьогоднішній день допомагають космічні технології. Важливо дивитися, чи міняється рівень води та чи не оголюється берег Курахівського водосховища.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-12 18:01:00