Львівський портал

Оформлення інвалідності: як зміниться процедура після ліквідації МСЕК

Після масштабних корупційних скандалів із фейковими інвалідностями в Ураїні вирішили ліквідувати медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Натомість із 1 січня 2025 року функцію встановлення інвалідності переберуть на себе практикуючі медики у лікарнях. Львівський портал розповідає, які саме зміни чекають на українців і як все це має працювати на ділі.

У Міністерстві охорони здоров’я вже раніше визнавали, що реформа МСЕКів вже давно є на часі, а широкий резонанс й суспільне обурення викритими корупційними схемами, здається, все-таки пришвидшив цей процес.

«Підтримка, яка дозволить жити, працювати й бути активним членом суспільства – це те, що держава має дати людині, яка живе з порушеннями функціональності. Проте така допомога має бути персоналізованою та базуватися на об’єктивній системі визначення потреб, рівня функціонування та працездатності для кожної людини. Реформа МСЕК – перший і ключовий етап у цьому. Тому замінюємо застарілу, неперсоналізовану, неефективну і корумповану систему медико-соціальної експертизи на нову – оцінювання того, як людина функціонує у повсякденному житті», – наголошують у міністерстві.

МОЗ уже подало у Кабмін законопроєкт, який якраз і визначає нову альтернативу МСЕКам. Документ передбачає, що замість медико-соціальної експертизи в Україні проводитимуть оцінювання повсякденного функціонування особи.

Що зміниться з 1 січня 2025 року

Замість МСЕК запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини. Вони діятимуть на базі багатопрофільних лікарень (кластерні й надкластерні), де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди.

Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження безпосередньо на місці, мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. Тобто до нових експертних команд входитимуть практикуючі лікарі або фахівці з реабілітації. Це, як підкреслюють у МОЗ, підвищить фаховість експертизи.

Водночас українцям обіцяють індивідуальний підхід: команди, які проводитимуть експертизу, формуватимуть із профільних фахівців відповідно до потреб пацієнта. При цьому у міністерстві запевняють, що до новоствореної системи не допустять колишніх очільників МСЕК.

Експертна команда тепер зможе проводити оцінювання не лише очно у медзакладі, а й заочно (перегляд документів). Крім того, стануть можливими й онлайн-участь пацієнта в засіданні, а також виїзні засідання.

Фінансувати оцінювання в лікарнях буде Національна служба здоров’я України в межах укладених договорів із формуванням чітких вимог і контролем їхнього дотримання.

Цифровізація експертизи

У новій системі експертизи в Україні має бути по мінімуму паперів. Лікуючий лікар людини (для військовозобов’язаних – лікар ВЛК) зможе скерувати її справу в електронному вигляді для оцінювання. Його результати автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших дій (реабілітація, оцінювання працездатності, призначення державних виплат).

Всю інформацію про результати оцінювання обов’язково вноситимуть й до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). Таким чином хочуть спростити доступ лікарів до даних, прискорити ухвалення рішень і зробити їх прозорими.

Таким чином, підкреслюють у МОЗ, завдяки цифрофізації процесів людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок. Крім того, у відомстві зауважують, що це ще й ефективний метод запобігання корупції та іншим зловживанням.

«Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт – імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей», – додають у міністерстві.

Хто ухвалює фінальне рішення

Пацієнт проходить певну кількість лікарів залежно від його випадку. Кожен із них дає свій висновок, який буде доступний в електронному форматі. Втім остаточне рішення ухвалює експертна команда спільно. Його можна буде оскаржити.

Крім того, тепер при проведенні оцінювання може бути присутній адвокат чи інший уповноважений представник пацієнта. До процесу оцінювання можна залучити й свого лікуючого лікаря, який зможе пояснити справу.

Також офіційно дозволили вести аудіо- або відеофіксацію самого засідання чи фотографувати документи у межах розгляду своїх справ.

Що залишиться незмінним

Експертрні команди й надалі присвоюватимуть людині статус інвалідності, визначаючи відповідну групу. Незмінною буде й медико-соціальна експертиза для дітей.

Повторну експертизу українцям, які отримали статус інвалідності до запуску реформи, проходити не потрібно. Виняток – особи, щодо яких розпочаті перевірки, зокрема за кримінальним провадженням.

Інвалідність та оцінка працездатності

У Мінсоцполітики зі свого боку готують новий підхід до виплат українцям. Групу інвалідності встановлюватимуть за висновками нових експертних команд, але для визначення розміру виплат будуть проводити оцінку працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і заробляти на життя самостійно.

«Для людей, здоровʼя яких зазнало суттєвих втрат і які втратили працездатність, страхові виплати стануть більшими. Якщо після реабілітації людина спроможна працювати, забезпечувати себе самостійно, держава надасть максимальну допомогу у безкоштовних ліках, допоміжних засобах реабілітації, соціальних послугах та у працевлаштуванні, навчанні/перенавчанні за потреби», – розповідають у відомстві.

Оцінку працездатності людини здійснюватимуть дистанційно й анонімно після того, як вона пройде реабілітацію. Залежно від ступеня працездатності особа отримуватиме допомогу чи щомісячну страхову виплату.

При цьому у Мінсоцполітики додають, що статуси інвалідності та працездатності будуть розмежовані.

Всі ці зміни планують закріпити на законодавчому рівні, відповідний законопроєкт вже напрацювали. Він також подовжує захист людини від звільнення через непрацездатність і дає їй можливість оплачувано відновлюватися та проходити реабілітацію більше року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-11-04 17:15:13