Україна і світ

єПотенціал: в Україні хочуть запровадити нову систему соціального страхування

Фото: Getty Images

В Україні планують впровадити нову систему соціального страхування єПотенціал, яка має на меті зробити допомогу людині, що має складні травми чи проблеми зі здоров’ям, ефективнішою.

Про це йдеться у повідомленні Міністерства соціальної політики України.

єПотенціал: в Україні впровадять нову систему страхування

Міністерство вже працює над впровадженням системи єПотенціал й розробило проєкт закону, який винесено на обговорення.  

Цей законопроєкт передбачає низку змін. Серед яких, основна зміна – те, що замість МСЕК, інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. 

А для того, щоб визначити заходи підтримки, буде оцінюватися працездатність, тобто здатність людини знову працювати й отримувати дохід. 

Крім того,  для людей, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям, і які через це втратили можливість працювати, – страхові виплати стануть більшими. 

Водночас якщо після проходження реабілітації людина може працювати й забезпечувати себе самостійно, то держава допоможе з безоплатними ліками, допоміжними засобами реабілітації, соціальними послугами, працевлаштуванням, навчанням/перенавчанням, за потреби.  

Крім того, законопроєкт подовжить захист людини від звільнення через непрацездатність. Так, людина зможе відновлювати здоров’я та проходити реабілітацію більш ніж рік, при цьому отримуючи кошти.  

Серед інших важливих пунктів законопроєкту: 

  • Запровадження  покрокового алгоритму супроводу людини від реабілітації до працевлаштування й відновлення;
  • Реабілітація передбачатиме надання допомоги у відновленні здоров’я, а також професійних умінь;
  • Оплачувана реабілітація триватиме довше – до року;
  • Під час реабілітації страхова виплата збільшиться і становитиме від 70% до 100% середньої зарплати;
  • За людиною, яка складний й довгий процес відновлення після хвороби або травми, робоче місце зберігатиметься більш ніж 4 місяці;
  • Якщо реабілітація амбулаторна, то людина може працювати частково, зі збереженням лікарняних реабілітаційних виплат;
  • Розмежовуються статуси інвалідності і працездатності. 

У Мінсоцполітики наголосили, що в межах реформи статус інвалідності залишається без змін. Встановлюватися інвалідність буде за висновком мультидисциплінарної команди, а також із застосуванням цифрових інструментів.  

Оцінювати працездатність людини будуть дистанційно та анонімно, і після завершення реабілітації. З огляду на ступінь працездатності, людині надаватимуть допомогу та щомісячну страхову виплату.   

Крім того, в межах реформи планується впровадження електронного кейс-менеджменту. Поєднавши соціальні та медичні дані, він зробить процеси підтримки прозорішими та оперативнішими. 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Зокрема, у відомстві наголосили, що реформа не передбачає зменшення виплат чи соціальних гарантій. Ті громадяни, які зараз отримують пенсії по інвалідності, й надалі продовжуватимуть отримувати всі належні виплати.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-10-30 13:58:03