На Львівщині археологи виявили першу в Україні зооморфну чашу
На Львівщині археологи виявили першу в Україні зооморфну чашу IV тисячоліття до нашої ери. Про це Львівському порталу повідомили у Львівській обласній раді.
Артефакт знайшли під час дослідження поселення культури лійчастого посуду доби енеоліту другої половини IV тис. до н.е., яке у червні-липні цього року проводились на горі Лисівка, неподалік Винників. Спільну експедицію організували Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, ЛНУ імені Івана Франка, Жешівський університет (Польща) та Історико-краєзнавчий музей.
Досліджуючи найдавніше укріплене поселення доби енеоліту на теренах Львівщини археологи виявили кілька тисяч фрагментів битого посуду, вироби з кременю і каменю, а також рештки кісток тварин.
Вчені вивчали центральну частину давнього селища, заклавши два розкопи площею 140 м2. Окрім господарських ям, виявили «глинянку» – місце з якого брали глину для виготовлення посуду, обмазування стін будинків тощо.
Люди, що мешкали у цьому місці 5500 років тому, відносяться до доби енеоліту. Щоб вивчити це давнє поселення, вчені заклали два розкопи загальною площею 140 м2.
Величезний котлован глинища був переповнений артефактами – давні поселенці зробили з нього сміттєзвалище після того, як вичерпали основний ресурс. Вчені виявили кілька тисяч фрагментів битого посуду, вироби з кременю і каменю, рештки кісток тварин. Серед найцінніших знахідок – мініатюрна фігурка бичка і тарахкальце яйцеподібної форми.
«Мініатюрна фігурка бичка у вигляді чаші є першою такою зооморфною пластикою в середовищі культури лійчастого посуду. Її походження можна пов’язувати із впливами сусідньої трипільської культури. Інша унікальна знахідка – тарахкальце яйцеподібної форми з двома кульками всередині. Такі вироби трактують як дитячі забавки, предмети для обрядових дій, відлякування злих духів. Але також це й музичний інструмент зі своїм звуком та тональністю. В енеолітичних культурах Європи таких виробів є вкрай мало, а на теренах України, в культурі лійчастого посуду вони виявлені вперше», – зазначив керівник експедиції, старший науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича Андрій Гавінський.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2024-10-08 16:31:22