Українські ветерани стануть підприємцями. Як це можливо?
В умовах війни з Росією міцність тилу є запорукою перемоги, адже успішні підприємства сплачують податки та допомагають військовим. Проте історія новоспеченого підприємця Миколи Бондаренка з Вінниччини, демонструє, що власна справа — це не лише внесок у фінансову стабільність країни, але й фактор відновлення душевної рівноваги підприємця.
Миколин син загинув на війні у 2022 році, проте завдяки гранту на відкриття власного бізнесу йому вдалося заснувати ветеринарну клініку в рідному місті та знову віднайти сенс життя. І таких історій, на щастя, багато. Чому ветеранський бізнес є важливим кроком у створенні майбутнього Україні – читайте далі.
Підтримка підприємництва, як шлях до стабільності
Підтримка бізнес-ініціатив ветеранів є важливою частиною соціальної інтеграції колишніх військових по всьому світу. У США, наприклад, функціонують асоціації, що сприяють розвитку ветеранського підприємництва, і споживачі активно підтримують бізнеси, засновані колишніми військовими. В Україні також є позитивні приклади такої підтримки: серед них – піцерія Veterano Pizza та інші ресторани в Києві, засновані ветеранами після подій 2014 року.
Зараз дивляться
Однак для власної справи потрібен поштовх, особливо коли велика війна ще триває. Усвідомлюючи необхідність таких стимулів, у МХП-Громаді, одному з найбільш масштабних благодійних фондів країни, запустили програму підтримки локальних підприємств ще у 2022 році. Ця ініціатива стала продовженням грантової програми Село. Кроки до розвитку, яка була започаткована у 2016 році. З кожним роком програма розвивалася, а у 2022 році до неї була додана нова категорія — Енергетична безпека, завдяки якій було підтримано 12 ініціатив.
Врахувавши попередній досвід і ефективність підтримки бізнес-ідей українців, на початку 2023 року МХП-Громаді разом із Українським ветеранським фондом Міністерства у справах ветеранів запустили конкурс бізнесідей #Варто Робити Своє. У межах конкурсу переможцями стали 10 українських ветеранів або члени їхніх родин, які отримали від 500 тисяч до 1,5 млн грн на відкриття та розвиток власної справи.
Одним з переможців став згаданий вище Микола Бондаренко з Вінниччини та Ігор Кумечко з Полтавщини. Якщо ветеринарний бізнес Миколи — це свіжий старт, адже саме за грантові кошти він відкрив ветаптеку і клініку для обстеження тварин у рідному містечку Липовець на Вінниччині, то в Ігоря Кумечка дещо довша історія.
Як виявилося, Ігор захищає Батьківщину з 2014 року і встиг створити із дружиною Мариною фермерське господарство на Полтавщині, яке орендує паї у місцевих ветеранів АТО/ООС. З початком великої війни Ігор повернувся у ряди захисників та залишив усе в руках Марини, яка змогла не тільки втримати, а й розвинути господарство. У цьому допоміг згаданий грант, який виграло подружжя разом – адже Ігор зміг захищати проєкт прямо з окопу. За виграні кошти сім’я фермерів придбала сівалку за один мільйон гривень. Це дуже допомогло господарству зміцнити свою спроможність і залишитися прибутковим.
Окрім отримання бажаної нагороди для власної справи, не менш важливо для підприємця якісно продумати усі шляхи дій для свого бізнесу. Для цього Київська школа економіки (KSE), у партнерстві з Міністерством економіки, запустили ініціативу підтримки ветеранів у створенні власного бізнесу. Так, експерти KSE можуть допомогти ветеранам у формуванні ефективних бізнеспланів та конкурсних заявок для отримання грантів. Особливу роль відіграє KSE Graduate Business School, яка здатна надати консалтингові послуги, а KSE Foundation забезпечити фінансування цих послуг.
Водночас Мінцифра на своєму порталі Дія пропонує курс з формування бізнес-ідей, які стануть у пригоді учасникам та учасницям АТО/ООС, ветеранам та ветеранкам війни для започаткування бізнесу з мінімальними стартовими вкладеннями.
Державна підтримка для ветеранів
Ця різноманітна система підтримки та стимулювання відгукується і в інших сферах та інституціях. Добру справу приватних благодійників продовжив український уряд у вигляді грантового проєкту Власна справа. Станом на середину 2023 року, вже 119 ветеранів стали бенефіціарами програми, отримавши загальну фінансову підтримку у розмірі 47 млн грн. Кожен грант варіюється від 250 тис. до 500 тис. грн, що дає можливість створити або розширити маленькі та середні підприємства, адаптовані під індивідуальні потреби та бачення кожного учасника.
Ці проєкти не тільки сприяють економічному зростанню країни, але й стають джерелом натхнення та підтримки для інших ветеранів та громадян України, що демонструє їхню неймовірну стійкість та бажання робити свій внесок у розвиток держави.
Враховуючи, що Україна вже незабаром матиме чималу ветеранську спільноту, не складно передбачити, що у створенні стабільного майбутнього ключову роль відіграватимуть ветеранські підприємницькі ініціативи. Ветерани, що повертаються з війни, володіють важливий досвідом та безліччю навичок, а отже, можуть знайти себе в бізнесі, привносячи в нього свою унікальність та стійкість.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-26 11:11:57