Наші вогнеметники підсилюють штурмові підрозділи на найскладніших напрямках — Командувач Сил підтримки ЗСУ
Командувач Сил підтримки Збройних Сил України генерал-майор Дмитро Герега в інтерв’ю для Інформаційного агентства АрміяInform розповів про основні завдання підпорядкованих підрозділів під час широкомасштабної війни рф проти України, а також про зразки озброєння та військової техніки, які нам передали західні партнери.
Візитівка співрозмовника
Командувач Сил підтримки ЗСУ генерал-майор Дмитро Герега призначений на посаду наказом Міністра оборони України від 9 серпня 2021 року. У 1993 році закінчив Кам’янець-Подільське вище військово-інженерне командне училище. У 2020 році здобув освіту оперативно-стратегічного рівня в Національному університеті оборони України.
Під його керівництвом наразі знаходяться п’ять основних компонентів Сил підтримки ЗСУ, без яких не обходиться планування та проведення будь-якої бойової операції нашими військами.
— Які головні завдання покладено на Сили підтримки?
— Командування Сил підтримки обʼєднує в собі пʼять основних компонентів — інженерні війська, підрозділи радіаційного, хімічного та біологічного захисту, геопросторову підтримку (топографічну службу. — Авт.), гідрометеорологічну та кінологічну службу.
— Як змінилася специфіка застосування окремих, підпорядкованих Вам, підрозділів з початком широкомасштабного вторгнення рф?
— З першого дня збройної агресії основним завданням для нас було перевести частини на штат воєнного часу, доукомплектувати та підготувати їх до виконання завдань за призначенням. У тих частинах, які були у штаті мирного часу, були сформовані боєздатні резерви, які оперативно висунулись до районів виконання завдань з оборони Києва, а також на Сході та Півдні нашої держави. Крім того, були сформовані деякі частини та підрозділи. Наприклад, окремий понтонно-мостовий полк, який зараз переформатований в бригаду.
Основною перевагою іноземної техніки є висока мобільність, ефективність застосування та надійний захист екіпажу
— Якими зразками іноземного озброєння та військової техніки вдалось підсилили підрозділи Сил підтримки? Наскільки вони ефективні?
— З початком широкомасштабного вторгнення рф підрозділи Сил підтримки отримали зразки іноземного озброєння та військової техніки від країн-партнерів. Зокрема такі, як броньовані машини WISENT-1, WISENT-2, системи розмінування MICLIC, броньовані машини розмінування MRAP MaxPro з мінними тралами SPARK II, інженерні танки DACHS, NM 189, причіпні установки розмінування M58A4 MICLIC, мостоукладачі BIBER, M60 AVLB. Основною їх перевагою є висока мобільність, ефективність застосування та надійний захист екіпажу. До прикладу, під час нашого наступу добре зарекомендувала себе броньована машина WISENT. Ця техніка ефективно прокладає проходи в мінних полях, а її бронювання забезпечує максимально можливий захист особового складу від засобів ураження противника. Наразі ми маємо дефіцит ефективних технічних засобів для прокладання проходів у мінних полях противника як механізованим способом, так і вручну.
Разом з іноземними зразками техніки в Україну приїжджають й підготовлені до її використання наші військовослужбовці
— Чи проходять військовослужбовці Сил підтримки підготовку за кордоном і за якими спеціальностями?
— Наші військовослужбовці постійно проходять підготовку за кордоном, зокрема опановують інженерно-саперну справу, навчаються на закордонній техніці. Важливо, що разом з іноземними зразками техніки в Україну приїжджають й підготовлені до її використання наші військовослужбовці. Також наші воїни проходять спеціальну підготовку на території країн-партнерів за спеціальностями військ РХБ захисту, зокрема, планування реагування на хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні інциденти, кризовий менеджмент та основи й засоби деконтамінації (спеціальної обробки територій, техніки. — Авт.) тощо.
— Розмінування територій — надзвичайно важлива справа, особливо з огляду на масштаби засмічення наших територій ВНП. Розкажіть про роботу саперних підрозділів?
— З перших днів війни за ними закріпилося гасло «Попереду перших». Вони виконують завдання на передньому краї оборони або в перших ешелонах під час наступу наших підрозділів під вогнем ворога. Воїни-сапери постійно виконують завдання в складі штурмових груп під час наступальних дій наших військ. Взагалі, на інженерні підрозділи під час ведення бойових дій покладено широкий спектр завдань, основними з яких є проведення інженерної розвідки противника на місцевості, фортифікаційне обладнання позицій військ та їх маскування, обладнання та утримання десантних та поромних переправ через водні перешкоди, влаштування інженерних загороджень та пророблення проходів в інженерних загородженнях противника, а також розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів. Наші фахівці щодня виконують завдання з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів, відновлення об’єктів транспортної інфраструктури на деокупованих територіях та надають допомогу місцевому населенню.
— Які новітні зразки інженерної техніки, зокрема засоби дистанційного розмінування, наразі використовуються?
— Під час наступу бойове розмінування проводиться із застосуванням всіх наявних сил та засобів, які призначенні для подолання мінно-вибухових загороджень та прокладання проходів у них. Для подолання мінно-вибухових загороджень противника застосовуються засоби озброєння радянського виробництва та техніка, які надійшли від країн-партнерів як військово-технічна допомога. Серед них варто відзначити інженерні танки WISENT-1 (на базі танків Leopard-1) та WISENT-2 (на базі танків Leopard-2). Для пророблення проходів у протитанкових загородженнях противника використовуються причіпні установки розмінування М58А4 MICLIC, які перебувають у нас на озброєнні. Крім того, для подолання протипіхотних загороджень противника використовуються заряди розмінування переносні типу MPLS, M/97, а також M1A2 та M1A3 BangaloreTorpedo. Для розмінування деокупованих територій широко застосовуються дистанційно керовані системи розмінування BOZENA-4, BOZENA-5 та GCS:200. Вони допомагають зберегти життя наших військовослужбовців. Сподіваємось, що у нас буде більше таких засобів інженерного озброєння. Для прокладання проходів у протитанкових загородженнях противника використовуються причіпні установки розмінування М58А4 MICLIC, які перебувають у нас на озброєнні.
Мобільні групи РХБ розвідки безпосередньо в зоні бойових дій постійно здійснюють радіаційний та хімічний контроль
— Виклики та загрози з боку російського агресора змушують війська РХБ захисту бути готовими до будь-якого розвитку подій. Якою є їхня технічна готовність?
— Сучасні війська РХБ захисту виконують завдання з радіаційної, хімічної та неспецифічної біологічної (бактеріологічної) розвідки, дезактивації, дегазації і дезінфекції озброєння, техніки, обмундирування та інших матеріальних засобів, а також спеціальній обробці ділянок місцевості й споруд, беруть участь у ліквідації наслідків аварій або руйнувань на підприємствах атомної енергетики та хімічної промисловості. Мобільні групи РХБ розвідки безпосередньо в зоні бойових дій постійно здійснюють радіаційний та хімічний контроль, детально фіксують всі випадки застосування ворогом зброї, забороненої Женевською Конвенцією. Також підрозділи військ РХБ захисту Сил підтримки ЗСУ на деокупованій території проводили радіаційну та хімічну розвідку з метою пошуку джерел іонізувального випромінювання. Крім того, підрозділи військ РХБ захисту успішно протидіють системам наведення ворога та вводять його в оману, здійснюючи аерозольне маскування на першій лінії як в наступі, так і в обороні. Насамперед усвідомлення ворогом спроможностей військ РХБ захисту щодо протидії надає можливість обмежувати противника в його помислах щодо застосування зброї масового знищення.
— У складі військ РХБ захисту наразі розвиваються вогнеметні підрозділи. Які їх специфічні завдання?
— Вони призначені для застосування вогнеметно-запальних засобів і маскувальних димів. З метою знищення живої сили противника, бойової легкоброньованої техніки, фортифікаційних та інших об’єктів здійснюється вогневе ураження противника із застосуванням вогнеметної зброї. Вогнеметні підрозділи залучені у складі штурмових підрозділів на найбільш складних та укріплених напрямках.
Геопортал дозволяє нашим військам отримувати необхідну їм геопросторову інформацію в реальному режимі часу
— Яка специфіка роботи топографічної служби?
— За понад рік широкомасштабної збройної агресії рф військові топографи забезпечили органи військового управління та війська (сили) сучасними топографічними картами різних масштабів, підготували фотосхеми на визначені населені пункти та об’єкти критичної інфраструктури держави, виготовили карти ділянок річок, карти-збільшанки у районах ведення бойових дій, ортофотоплани, фізико-географічні описи на визначені території. Також виконали топогеодезичну підготовку позиційних районів та геодезичну прив’язку позицій підрозділів протиповітряної оборони, ракетних військ і артилерії. До прикладу, під час оборони Києва за результатами аналізу геопросторових матеріалів наші фахівці надавали допомогу механізованим частинам щодо кращого влаштування завалів проти ворожої бронетехніки, що зменшило танкопрохідність ворога у напрямку Києва. Також фахівцями служби введено в роботу геопортал, який дозволяє нашим військам отримувати необхідну їм геопросторову інформацію в реальному режимі часу.
— Як здійснюється перехід до використання в Збройних Силах України топографічних карт у світовій геодезичній системі координат WGS-84?
— Відповідно до рішення Головнокомандувача Збройних Сил України топографічна служба Збройних Сил України виконує завдання щодо переходу до використання у Збройних Силах України топографічних карт в системі координат WGS-84, універсальний поперечно-циліндричній проєкції Меркатора (UTM), з нанесеною системою військового цілевказування (MGRS). Ми виконуємо це завдання швидкими темпами і до кінця року плануємо його завершити. До слова, країнам-партнерам для переведення топографічних карт у світовій геодезичній системі координат WGS-84 знадобилось значно більше часу.
— Розкажіть про роль та місце фахівців гідрометеорологічного забезпечення під час широкомасштабного вторгнення.
— Гідрометеорологи передбачають погоду, попереджають про небезпечні природні явища. Без їхніх прогнозів уже неможливо уявити планування будь-яких бойових дій наших Збройних Сил України. Ця робота включає прогнози погоди на бойове застосування авіації, кораблів, роботу нашої артилерії, забезпечення повітряного та морського десантування військ, проведення розрахунків радіаційного, хімічного та біологічного захисту тощо. Своєчасної інформації про погодні умови чекають від метеорологічних фахівців воїни на передньому краї нашої оборони.
Кінологічна служба в ЗСУ налічує близько тисячі службових собак
— У складі Сил підтримки також є кінологічні підрозділи, яка їхня ділянка відповідальності?
— Кінологічна служба в Збройних Силах України налічує близько тисячі службових собак. Чотирилапих використовують для охорони військових аеродромів, баз, складів та арсеналів, а також для мінно-розшукових робіт: виявлення вибухонебезпечних предметів; перевірки доріг; місцевості й транспортних засобів. Кінологічні розрахунки працюють у складі саперних груп, як на фронті, так і на деокупованих територіях наших громад. Мінно-розшукові собаки перевіряють визначені території, військові обʼєкти та транспортні засоби з метою виявлення вибухонебезпечних предметів, зброї та боєприпасів. Ці помічники виявляють сотні вибухонебезпечних предметів та рятують життя багатьох воїнів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото Миколи Давидовського та КСП
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-10-17 14:26:51