Міг втрати руку та ногу: у Львові художник, що служить у ЗСУ, провів майстерклас для поранених захисників
У Львові лікують 29-річного Романа Хруща. Чоловік у мирному житті був художником та викладав у Академії друкарства. Роман добровільно пішов захищати Україну на початку повномасштабного вторгнення. Поранення отримав цього року під Бахмутом.
Історію пацієнта розповіли у Першому ТМО Львова.
Художнику Роману Хрущу 29 років. До повномасштабного вторгнення він виставляв свої роботи та викладав у Академії друкарства. 24 лютого 2022 року добровільно пішов служити разом із молодшим братом у складі 3-ї окремої штурмової бригади. Роман каже, малював олівцями між обстрілів.
Художник-військовий Роман Хрущ. Фото: Перше ТМО Львова
Роман отримав важке поранення 7 червня 2023 року під Бахмутом, коли його підрозділ вирушив на штурм, — почався прицільний мінометний обстріл. Снаряд розірвався в чотирьох метрах від Романа. Військовий перестав відчувати праву половину: осколки “прошили” руку та понівечили ногу. Брат Романа надав йому першу допомогу та наклав турнікет.
Хірурги кажуть, якби уламок задів кістку руки — кінцівку довелося б ампутувати. На нозі осколки пошкодили не лише м’які тканини, а й литковий м’яз та спричинили перелом внутрішньосуглобової кістки з пошкодженням променевого нерва.
“Був великий ризик того, що Роман не зможе згинати стопу, а отже — і ходити”, — йдеться у повідомленні.
Робота пацієнтів центру “Незламні”. Фото: Перше ТМО Львова
Хірурги центру “Незламні” зшили поранення і відновили литковий м’яз. Зараз Роман пересувається без крісла колісного і намагається менше користуватися милицями. Також військовий щодня займається з фізичним терапевтом і вже може тримати пензлик.
“Малювання — це колір, створення середовища, атмосфери, настрою. Це можливість відчути, як було у цивільному житті”, — каже Роман Хрущ.
У центрі “Незламні” Роман провів свій перший від початку повномасштабної війни майстерклас для інших поранених військових, які теж там відновлюються.
“З пензлем важче, ніж з автоматом, бо знищувати простіше, ніж створювати. Але малювання — це класно, це розслаблює, я радий, що я прийшов”, — каже пацієнт центру “Незламні”, бойовий медик Олександр Журавель.
Пацієнт центру “Незламні”, бойовий медик Олександр Журавель. Фото: Перше ТМО Львова
Кольори та що саме малювати хлопці обирали самостійно.
“Я був правша, не скажу, що дуже важко, але незвично перевчатись на ліву руку: писати, малювати. Останній раз малював у школі в кутку листочка сонечко. Мені подобається цей процес, як мінімум, незвично, що вже добре. Це зміна обстановки, ти вчишся чомусь новому”, — говорить пацієнт центру “Незламні”, захисник Георгій Роскалій.
Захисник Георгій Роскалій. Фото: Перше ТМО Львова
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Медики кажуть, такі майстеркласи допомагають нормалізувати психоемоційний стан. Бо малювання знижує рівень тривоги та знімає напругу. А також покращує дрібну моторику та концентрацію.