Україна і світ

На Київщині відбулися випробування бойового каяка

АрміяInform продовжує розповідати про нові розробки вітчизняного сектору озброєння та військової техніки. Цього разу мова піде про бойовий каяк. Яке озброєння на ньому стоїть? Які завдання він може виконувати? Та в чому його унікальність? Про це дізнавалися наші кореспонденти.

«Гранатомет на каяку важить усього 18 кілограмів і в нього майже немає віддачі»

— Це каяк «Полоз-М16». Заводські випробування він уже проходив. Наразі ми закінчуємо оформлення попередніх документів. А сьогодні військовослужбовці одного з підрозділів випробовують наш каяк з електродвигуном. І їхня оцінка для нас дуже важлива. Потреба на такі вироби у військах є, — розповідають директор підприємства «Адамант верф» та голова «Човнової спілки України» Сергій Остащенко.

За його словами, почалось усе з того, що до них звернулись воїни одного з підрозділів і попросили виробити для них каяки військового призначення:

— Наш двомісний каяк «Полоз-М16» має вантажопідйомність 480 кілограмів. У нас також є варіанти одно- та тримісних каяків. Розробляли ми все разом із військовослужбовцями ЗСУ. 

На носу в каяка стоїть гранатомет УАГ-40.

— Це унікальна українська розробка. Калібр тут — 40 міліметрів. УАГ-40 відповідає стандартам НАТО. Він може вести вогонь осколковими та фугасними гранатами — прицільно на відстань півтора кілометра, а на ураження він може працювати на відстань понад 2 кілометри. Гранатомет важить усього 18 кілограмів. У нього майже немає віддачі. Тому його можна встановлювати на таких невеликих каяках. Тож ніякий бронекатер йому не страшний. Нашому «Полозу-М16» достатньо просто зайти в очерет, сховатись гарно і звідти розстрілювати ворога, як у тирі, — додає Сергій Остащенко.




Він зауважує, що для дальніх виходів каяк комплектується невеличкими плитками для приготування їжі:

— Також комплектуємо спеціальними чайниками, гамаками, мачете, щоб прорубати шлях в очереті, маленьким наметом. Тому на нашому каяку військові можуть виконувати завдання безперервно тиждень, два тижні, місяць. 

Директор підприємства зазначає, що електродвигун на каяку знімний:

— Якщо потрібно на його місце поставити двигун внутрішнього згоряння, це також можливо. А є у нас варіант каяка, де електродвигун вбудований — тоді каяк можна скидати з гелікоптера під час десантування. Або на спеціальній платформі — навіть з літака.

«Двигун майже безшумний — тихіше, ніж звук від греблі веслами»

Військовослужбовець ЗСУ з позивним «Боброкойот» розповідає, що від звичайних каяків «Полоз-М16» відрізняється конструкцією. 

— Схожу конструкцію використовують підрозділи спецпризначення Великої Британії та США. Розробляючи наш каяк, ми враховували бойовий досвід, здобутий нашим військом у цій війні… Особливістю електродвигуна на «Полоз-М16» є те, що він дає змогу керувати каяком дистанційно за допомогою пульта: повороти, швидкість — усе регулюється. Двигун майже безшумний —  тихіше, ніж звук від греблі веслами. Тобто кудись підкрастися, сховатися в очереті — це без проблем, — каже військовий.

Але весла на каяку також передбачені: 

— У «Полоз-М16» дуже класна гідродинаміка, тому він дуже швидко йде по воді. Каяк начебто великий і важкий, але так тільки здається. Також тут використано унікальний матеріал — він не боїться ні морозу, ні спеки. Якщо навіть цей матеріал буде прострелений, то легко клеїться і просто відновлюється. 



Військовослужбовець додає, що у каяк за потреби можна покласти пораненого.

— Також тут можемо перевезти боєкомплект або покласти купу дронів і потім з очерету запускати, куди потрібно. Тут два відсіки — для матросів, і ще три відсіки — які можна використовувати як для ще одного пасажира, так і для зброї, або собаку навіть можна посадити, — уточнює «Боброкойот».

І підтверджує, що потреба в певних підрозділах на такі каяки є:

— Бо є завдання, коли треба тихо підійти по воді до потрібної точки… Певний період я служив в одному з підрозділів, а там якось у нас було завдання — забезпечити штурмову переправу. І саме за допомогою таких каяків ми змогли провести розвідку, закріпитися і зробити так, щоб інші великі плавзасоби вже пішли за нами. 

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото Віктор Дехтяр

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-08-03 20:51:40