Будуть після перемоги, але потрібні зміни в законодавство
Проводити вибори до Верховної Ради в умовах повномасштабної війни небезпечно. А для їх організації після перемоги потрібно буде змінити законодавство.
Такі роз’яснення дав спікер парламенту Руслан Стефанчук в коментарі виданню LIGA.net.
За його словами, багато міжнародних колег цікавляться, чи думає вже українська влада про організацію наступних виборів.
– Я їм завжди відповідаю: Ми думаємо про нашу перемогу, а вибори мають бути після нашої перемоги. І тут уже дійсно потрібні будуть зміни в законодавство, – зазначив Стефанчук.
Він пояснив, що Верховна Рада має як мінімум внести до законодавства уточнення, які це будуть вибори. Оскільки в Конституції України зараз передбачені два види: чергові та позачергові вибори.
– Післячергових не існує. І ще є ціла низка інших законодавчих неузгодженостей. Треба зрозуміти, як нам виходити з цієї юридичної плутанини, – наголосив спікер ВР.
Він додав, що проводити вибори під час воєнного стану вкрай небезпечно для України. Крім того, це неможливо зробити без забезпечення участі в голосуванні військовослужбовців, а також громадян, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном.
– Без гарантування безпеки виборчого процесу, без інших більш дрібних питань – це неможливо, – підсумував він.
Що передувало
27 липня Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 діб – до 15 листопада 2023 року.
Це означає, що парламентських виборів, які мали б відбутися цієї осені, не буде.
28 липня Руслан Стефанчук в одному з інтерв’ю заявив, що заборони проводити вибори під час воєнного стану “в Конституції немає”. Вона міститься в законі Про правовий режим воєнного стану.
Стефанчук тоді зазначив, що “потрібно обрати баланс”, оскільки, з одного боку, ВР має продовжувати роботу, ухвалювати необхідні закони, зокрема державний бюджет на 2024 рік. А з іншого боку “не повинно бути застиглості демократії”.
Спікер додав, що це може бути “питанням дискусій”, щоб забезпечити і дотримання принципів демократії, і стабільність в державі, “щоб вона не була розірвана виборами під час війни”.
Ця заява спровокувала дискусії серед політиків та в експертному середовищі.
Згідно зі ст. 19 закону Про правовий режим воєнного стану, під час дії цього режиму заборонено проводити вибори президента та парламенту.
Водночас у ст. 83 Конституції прописано, що в разі завершення строку повноважень Верховної Ради під час дії воєнного стану “її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії ВР, обраної після скасування воєнного стану”.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-08-03 13:00:09