Майже 3,5 тисячі військових пройшли реабілітацію в харківському центрі відновлення: допомогу надають і родинам
Уже понад рік на базі одного з лікувально-профілактичних закладів Харківщини функціонує реабілітаційний центр для військовослужбовців Сил безпеки та оборони України. Тут українські захисники і захисниці, які прибули із зони бойових дій, працюють із психологом над відновленням внутрішнього ресурсу та відновлюють фізичне здоров’я.
Модератор проєкту медико-психологічного відновлення військовослужбовців полковник Олександр Васильковський розповідає, що ідея створення центру відновлення українських захисників виникла вже в перші місяці великої навали московитів на територію України.
— Ми зустрілися з надзвичайним навантаженням на організми наших бійців — як на фізичному, так і на психічному рівні. Так і з’явилася ідея створення такого проєкту, який дозволяє певною мірою відновитися й виконувати завдання за призначенням.
Торік у червні відбувся перший заїзд — лікувально-профілактичний заклад відвідали перші 30 бійців. На даний момент упродовж двох тижнів тут можуть відновити здоров’я до 100 військовослужбовців з різних підрозділів Сил безпеки та оборони України. І якщо раніше проєкт фінансували різноманітні волонтерські та міжнародні фонди, то тепер реабілітацію українських захисників сплачує Національна служба здоров’я України.
У перші два дні триває обстеження військовослужбовців. Пацієнта оглядають такі вузькі медичні фахівці, як ортопед-травматолог, кардіолог, терапевт та невролог, які роблять додаткові обстеження та призначають курс для подальшої реабілітації. За наявності інших скарг людина вирушає на консультацію до шпиталю.
Особливу увагу спеціалісти приділяють визначенню психоемоційного стану військовослужбовців. За результатами даних психодіагностичних інструментаріїв військові психологи визначають для кожної конкретної людини подальший хід психокорекції та профілактики — робота в колективі чи індивідуальний прийом.
Ефективним терапевтичним засобом для позбавлення людини психосоматичних розладів, відновлення психологічного комфорту і гарного самопочуття є арома- та біосугестивна терапія, що поєднує прийоми вербального и невербального навіювання в стані легкого трансу, яку фахівці активно практикують в рекреаційному центрі.
Для лікування порушень сну бійців, які дістали контузій чи жили останнім часом у стані постійного стресу, використовується метод під назвою «електросон», який шляхом коротких електроімпульсів впливає на кору головного мозку, що відповідає за сон.
— Дев’яносто відсотків таких пацієнтів відчувають покращення вже після 4-5 таких процедур, — зазначає майор Максим Байда, військовий психолог центру.
А курс спелеотерапії позитивно впливає не тільки на функції органів дихання, а й також на нервову та серцево-судинну системи.
Лазеротерапія, фізіотерапевтичний метод лікування, заснований на застосуванні світлового променю з певними характеристиками, посилює процеси білкового, ліпідного, вуглеводного, енергетичного обміну, прискорює загоєння ран, ослаблює больовий синдром, активізує функції імунних клітин та зменшує запальні реакції пацієнтів.
Над відновленням опорно-рухового апарату після компресійних ударів, які сталися на фронті, військовослужбовці працюють на заняттях з лікувальної фізкультури. У деяких випадках ортопед призначає курс мануальної терапії та масажів.
Позитивно впливає на психологічний і фізичний стан військових і той факт, що під час реабілітації разом із ним чи нею можуть перебувати і члени родини. Вони сплачують лише за проживання в санаторії — решту заходів реабілітації сплачує держава.
— Крім того, родина може звернутися і по допомогу психологів, оскільки перебування одного з партнерів на фронті не може не впливати на психологічний стан іншого або дітей, — зазначає Максим Байда.
Ще одним блоком програми реабілітації військовослужбовців у центрі є організація заходів з культурного забезпечення — різноманітні концерти, зокрема й українських зірок, екскурсії тощо, що дають бійцям можливість перепочити тілом і душею, дізнатися щось нове, наповнитися духовно та усвідомити, що під час війни життя не закінчується.
За понад рік програму відновлення в даному рекреаційному центрі пройшли майже 3,5 тисячі українських військовослужбовців.
Фото автора
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-07-14 10:54:37