Покращує настрій хворим на депресію – вчені встановили несподівану користь безсонних ночей
Китайські та американські науковці провели дослідження, яке дало неочікувані результати: ніч без сну може суттєво покращити настрій пацієнтам з депресивними розладами.
Це відбувається через посилення зв’язку між мигдалиною та передньою поясною корою головного мозку. Зазначені ділянки залучені до контролю емоцій, мотивації та прийняття рішень.
Але чому, з якої причини посилюється цей зв’язок?
Учені провели експеримент у лабораторії Центру клінічних трансляційних досліджень при лікарні Пенсильванського університету, запросивши до участі 54 здорових добровольців та 30 — із депресивним розладом (7 чоловіків і 23 жінки віком приблизно 40 років).
Протягом п’яти днів учасникам зробили три сканування активності мозку в апараті функціональної магнітно-резонансної томографії. Деякі обстеження відбулися одразу після сну, інші — після безсонної ночі.
Протягом дня учасників також просили заповнювати опитувальники на оцінювання настрою.
Результати показали, що у здорових учасників після безсонної ночі, як і очікувалося, настрій загалом суттєво погіршився. А серед пацієнтів із депресією у 13 чоловік, тобто у 43%, настрій, навпаки, покращився.
Це напряму залежало від посилення функціонального зв’язку між мигдалиною та передньою поясною корою мозку.
Відомо, що при депресії порушується контроль активності мигдалин і збільшується частка REM-фази сну. Водночас при відсутності сну, зокрема без надлишку REM-фази, у пацієнтів може тимчасово відновлюватися контроль мигдалини, проявляючись антидепресантним впливом.
Учені припускають, що нервова мережа, яка пов’язує ці ділянки й відбиває настрій людей, потребує подальшого вивчення з метою створення нових антидепресантів.
Джерело: Proceedings of the National Academy of Sciences, Наука
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-07-11 13:06:11