Дід’є Рейндерс: Ратифікація Римського статуту Україною допоможе в засудженні злочинів росіян
Сьогодні в Гаазі було оголошено про створення Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України. Загалом питання притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців є серед головних пріоритетів України та іноземних партнерів. Тож важливо розуміти юридичні механізми процесу.
Кореспондент АрміяInform, перебуваючи в Брюсселі в рамках престуру від Представництва ЄС в Україні, записав ексклюзивне інтерв’ю з Єврокомісаром юстиції Дід’є Рейндерс про Римський статут і Україну та про те, як можна буде засудити російських воєнних злочинців на міжнародному рівні.
— Чому ратифікація Україною Римського статуту має вирішальне значення для розслідування російських воєнних злочинів?
— Передусім для всіх демократичних країн дуже важливо брати участь у міжнародних інституціях, які займаються боротьбою з міжнародною злочинністю. Міжнародний кримінальний суд було створено для організації розслідувань, переслідування та засудження воєнних злочинів, злочинів проти людяності, злочинів геноциду чи агресії.
І це дуже важливо для всіх учасників процесу. Це перша причина, чому для такої демократичної країни, як Україна, як країни-кандидата на вступ до ЄС дуже важливо брати участь.
Я весь час повторюю, що Верховній Раді України настав час ратифікувати Римський статут (Україна підписала у 2000 році, але досі не ратифікувала документ. — Авт.).
Друга причина, чому це важливо зробити, тому що якщо ви просите застосувати (проти росії. — Ред.) міжнародні правила, ви в Україні також повинні погодитися з ними. Я знаю, що воєнні злочини в Україні були вчинені росіянами. Але ви знаєте, що на війні можуть бути окремі особи, які також вчинили певні злочини з іншого боку.
Я навів приклад, коли відправляють миротворчу місію ООН в іншу країну, де триває війна. І тоді варто переконатися, що особи, які скоїли воєнні злочини та порушення, наприклад, проти жінок і дітей будуть покарані.
Бо якщо країна бере участь у міжнародному процесі, міжнародній юрисдикції злочинності, то легше приходити в суд з дедалі більшою кількістю країн світу, які нам потрібні, щоб підтримати Україну. У такий спосіб буде створено трибунал щодо злочину агресії.
Отже, ратифікація Римського статуту Україною, звичайно, допоможе організувати розслідування, переслідування та засудження росіян, відповідальних і виконавців цих злочинів.
— Яка роль Євроюсту у підзвітності росії за скоєні злочини?
— Починаючи з 24 лютого 2022 року, Євроюст (Агентство Європейського Союзу зі співпраці у сфері кримінальної юстиції. — Авт.) намагався створити дуже надійний механізм на основі наявних інструментів. Євроюст виконує роль посередника між прокурорами різних країн. Отже, було зроблено дві речі.
Ви знаєте, що через російську агресію в Україні було важко отримати цифрові докази. Отже, ми змінили положення в Євроюсті. Зараз Євроюст створив базу даних для збору всіх доказів і обміну ними між прокурорами різних держав-членів ЄС, Міжнародним кримінальним судом в Україні — всюди. Це перший крок.
Наступне — організація вмілої координації дій. Отже, у нас є спільна слідча група, тобто конкретна команда з прокурорами держав-членів ЄС, України, Міжнародного кримінального суду. Існує хороша співпраця з нашими американськими колегами для обміну даними, розслідування та судового переслідування воєнних злочинів. Спільна слідча група — третя частина — тепер буде міжнародним центром з переслідування злочину агресії проти України.
Йдеться не лише про воєнні злочини, злочини проти людяності чи геноцид, а й про злочин агресії. Є можливість зібрати докази та підготувати дослідницьку групу обвинувачення. Для Євроюсту відведена така роль.
Крім того, Євроюст надає спроможності для спільної роботи. У нас є зустрічі прокурорів між учасниками з різних країн світу і, звичайно, з Європи.
Євроюст відіграє центральну роль у розбудові процесу, оскільки там триває збір доказів та організовано координація між прокурорами.
— Яка ваша позиція щодо шансів притягнути росію до відповідальності за численні порушення норм міжнародного права?
— Я впевнений, що у нас є багато доказів того, що росія здійснила багато порушень міжнародного права, щоб навести перший і, можливо, два приклади. Отже, порушення територіальної цілісності України очевидне. І порушення державного суверенітету України очевидне.
Ось чому ми намагаємося працювати над злочином агресії окремо. Але тепер МКС буде посилено говорити про конкретні порушення певних конвенцій. Ми намагалися надати всю підтримку, щоб отримати все більше доказів про порушення.
Моя робота полягає в тому, щоб надати всі можливості та інструменти прокурорам і суддям виконувати свою роботу, розслідувати, переслідувати та судити воєнних злочинців.
Я впевнений, що ми організували хороший процес, щоб дати всі можливості прийняти чітке рішення щодо можливих порушень конвенцій.
— Яка ваша позиція щодо розслідування злочину геноциду росії проти України?
— Ми маємо юрисдикцію щодо всіх міжнародних злочинів, включаючи злочин агресії. Існує Міжнародний кримінальний суд.
Цілком зрозуміло, що вони в МКС роблять все можливе для розслідування.
Звичайно, коли ви говорите про геноцид, це складніше розслідувати в порівнянні з воєнними злочинами чи злочинами проти людяності. Але в руках МКС це можливо, оскільки в Римському статуті є спроможності працювати над різними злочинами.
Так, це злочин агресії за Римським статутом. Але таку ситуацію неможливо ввести в дію, я пояснив через специфічну ситуацію росії (рф підписала, але не ратифікувала Статут, а у 2016 році москва відкликала підпис документа. — Авт.).
Але можливе і розслідування справи про геноцид. Я не випадково сказав, що ми почали дискусію на початку березня минулого року з Євроюстом і «Мережею геноциду» (Європейська мережа з розслідування та судового переслідування геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів. — Авт.). Ми хочемо дати всі наявні інструменти.
Я просто хочу бути впевненим, що всі прокурори, відповідальні за формування позиції, могли звернутися до суду, де вже мають прийняти рішення.
Ви знаєте, що в минулому це було найбільш достатнім рішенням у випадку з розслідування злочину геноциду в Руанді та в колишній Югославії. В Україні є команда МКС.
Навіть під час війни ми маємо намір створити надійне рішення, щоб бути впевненими, що впродовж усього життя воєнні злочинці повинні знати, що існує ризик опинитися перед судом чи трибуналом.
— Які ваші враження від співпраці з українськими колегами?
— Від початку російського широкомасштабного вторгнення я передусім контактував з Міністерством юстиції України. Також з Генпрокурором Іриною Венедіктовою, а потім Андрієм Костіним. Ми намагалися бути дуже конкретними, і я переконався, що це було дуже ефективно. Для нас це була і залишається реальна співучасть Офісу Генпрокурора України, Євроюсту та всіх інструментів, які я описав раніше. Але це також було чітке повідомлення для нас, що ми працюємо разом задля спільної мети — покарання злочинців.
Я весь час бачив листи з Офісу Генпрокурора, які є потреби в підтримці України. Також ми попросили країни-члени Європейського Союзу поділитися іноземним досвідом, надати фінансові інструменти, обладнання для безпеки тощо. Зараз ми говоримо про те, як підтримати роботу міжнародної прокуратури в Україні. Робота вже розпочата.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Я був дуже вражений здатністю української сторони під час війни бути дуже конкретними в роботі на місці з розслідування злочинів.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-07-03 21:39:23