Безпечний відпочинок біля води. Де на Львівщині дозволено купатися
Щоб відпочинок біля водойм, річок чи озер приносив лише користь і позитивні емоції, рятувальники та медики наголошують: варто знати не лише про правила поведінки на воді, а й те, де безпечно цього року купатись та як діяти в разі небезпеки. Суспільне підготувало інформацію про відпочинок на Львівщині.
Безпечно лише у дозволених місцях
Як розповів Суспільному речник Головного управління ДСНС України у Львівській області Віталій Туровцев, з початку 2023 року у водоймах Львівської області втопилося 16 людей. Ще чотирьох, троє з яких діти – від утоплення вдалось врятувати. Це стосується усіх водних об’єктів і навіть включені ті, хто ще на початку весни провалився під лід.
За словами рятувальника, варто обирати лише безпечні місця, які відведені для купання.
“Поняття старту купального сезону від початку повномасштабної війни не має, такий термін не використовують. Кожна водойма, яка готова чи планує приймати відпочивальників, повинна пройти перевірку і якщо висновок буде позитивний, а всі параметри відповідатимуть нормам, може бути відкритою та безпечною”, – каже Віталій Туровцев.
Станом на зараз, із заявленої 21 водойми до відпочинкового сезону та безпечного купання відпочивальників готові 16 озер. Серед них:
- м. Моршин – пляж на міському озері;
- м. Золочів – пляж на міському озері;
- м. Перемишляни – пляж на міському озері;
- с. Давидів – база відпочинку “Львівська Швейцарія”;
- с. Давидів – база відпочинку “Галицька корона”;
- с. Старе Село – база відпочинку “Бухта Вікінгів”;
- с. Соснівка – відпочинковий комплекс “SOSNA PARK”;
- с. Коросно – база відпочинку “Гостинний Двір”;
- с. Підберізці – відпочинковий комплекс “Пальміра Резорт”;
- с. Пасіки Зубрицькі – відпочинковий комплекс “Отаман”;
- с. Гонятичі – пляжі на водоймі поблизу з/ст. “Задорожнє” – “Лемберг-лейк”;
- с. Гонятичі – пляжі на водоймі поблизу з/ст. “Задорожнє” – “Скай-лайк фішен”;
- с. Гонятичі – пляжі на водоймі поблизу з/ст. “Задорожнє” – “Скай-лайк”;
- с. Гонятичі – пляжі на водоймі поблизу з/ст. “Задорожнє” – “Чорна перлина”;
- Миколаївська громада – відпочинковий комплекс “Фаворит і Д”;
- Яворівський район – пляж на рекреаційній водоймі Яворівського Національного природного парку.
Решта водойм, на момент перевірки, не виконали увесь комплекс заходів, який би їм дозволив почати купальний сезон. Таким було рішення комісії органів місцевого самоврядування із залученням фахівців ДСНС України.
“Представники ДСНС є у складі комісій, що перевіряють водойми на безпечність. Увагу ми звертали на кілька напрямків: підготовку самих водойм, особливо на обстеження дна водойм, чи визначені зони для купання дорослих і дітей, наявність рятувальних постів, підготовку самих рятувальників – чи мають вони посвідчення, клас підготовки рятувальників. Відповідно, якщо це все було виконано, ми рекомендували об’єкт для купання та відпочинку, – каже речник ДСНС у Львівській області та наголошує, що шанси на відкриття сезону у решти власників чи відповідальних за водойми є. – На водоймі повинні усунути недоліки, пройти перевірку і тоді також стануть відкритими для відвідувачів”.
Безпечність та якість води – одні з головних критеріїв
Лабораторні обстеження води на водоймах, призначених для масового відпочинку, регулярно проводить Львівський обласний лабораторний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
За словами лікарки відділу контролю, спостереження і профілактики неінфекційних захворювань Львівського лабцентру Галини Савченко, моніторингові лабораторні дослідження проводять після звернень самих керівників відомств, які мають у підпорядкуванні водойми, а також комісійно, наприклад, коли територіальна громада підготувала водойми для купання, але хочуть пересвідчитись у їх безпечності для здоров’я населення. Тоді працівники Львівського лабораторного центру відбирають зразки води та проводять лабораторні дослідження.
“Воду відбираємо на ті показники, які регламентовані, відповідно до Наказу МОЗ України №721, гігієнічними нормативами якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення. Первинно йдуть бактеріологічні показники, які свідчать про безпечність щодо інфекційних хвороб, та хімічні показники, які свідчать про якісні показники води”, – каже Галина Савченко.
За її словами, у більшості водоймах, які перевіряли, мікробіологічні показники були у нормі, на відміну від фізико-хімічних показників. У деяких водоймах був збільшений вміст сухого залишку та сульфатів. При заковтуванні води, де вміст сухого залишку та сульфатів перевищують допустимі нормативні значення, під час купання відчувається неприємний солонуватий присмак води. Сульфати можуть викликати подразнення слизової шлунково-кишкового тракту та спричинити проносний ефект.
“У дослідженнях, які проводили, відхилень по бактеріологічних показниках не було, лише в деяких по “хімії”. Але це не надто шкідливо для здоров’я, неприємний смак та не характерний запах може виникати лише при заковтуванні води. Підставою для заборони купання є показники, які вказують на групу кишкової палички чи збудники певних захворювань, у тому числі інфекційних. Отримавши такий висновок керівники водойм повинні помістити щити з відповідною інформацією, що тут купатись заборонено або обгородити вхід у водойму стрічками”, – каже Галина Савченко.
Цього року, за її словами, таких приписів чи заборон не було. Інформацію про бактеріологічні відхилення Львівський лабораторний центр передає у Держпродспоживслужбу, які далі діють відповідно до чинних вимог.
Правила безпечного відпочинку на водоймах
Найпоширенішими причинами нещасних випадків на воді є купання у нетверезому стані, неправильний, тобто непридатний, вибір місця для купання і нехтування правилами поведінки біля водойм.
Як зазначила лікарка медицини невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Галина Сусол, для запобігання нещасних випадків на водоймі заборонено:
- відпочивати та купатись у невідведених місцях;
- залишати дітей без нагляду поблизу водойм;
- купатись дітям без нагляду дорослих;
- запливати за межі відведених для купання місць;
- заходити у воду після вживання алкоголю, їжі, у стані фізичної або психомоторної втоми, після тривалого перебування на сонці;
- стрибати у воду, особливо у незнайомі водойми, де невідома глибина;
- без нагляду інших купатись людям, які хворіють на гіпертонічну хворобу, цукровий діабет важкого ступеня тощо.
Якщо на воді все ж трапився нещасний випадок, потрібно якнайшвидше витягнути людину з води. Але перш ніж кинутись у воду, варто оцінити ситуацію – чи там безпечно. Якщо випадок трапився біля берега, можна кинути мотузку, палицю, рятівне коло, до якого зможе досягти людина. Якщо поблизу є човен, ним бажано скористатись.
“Витягнувши потопельника на берег, потрібно надати першу допомогу. Дії залежать від стану людини. Якщо потерпілий у свідомості, у нього задовільний пульс і дихання, його достатньо покласти на жорстку тверду поверхню, щоб голова була опущена донизу. Потім роздягнути та розтерти руками чи сухим рушником, напоїти теплим чаєм, загорнути у теплу ковдру і дати відпочити. Якщо потопельник без свідомості, не має дихання, потрібно здійснити реанімаційні заходи. За цей час людей, які знаходяться поруч, попросити викликати 103”, – наголошує медикиня.
Галина Сусол розповідає, що за час, коли їде швидка, потерпілого потрібно покласти на спину на тверду поверхню, однією рукою відкрити рот, пальцями іншої руки, за допомогою серветки чи іншої тканини, видалити пісок, мул чи інші чужорідні тіла. Рукою, що підкладена під потилицю, треба максимально розігнути хребет у шийному відділі. Але це не можна робити, якщо є підозра, що потерпілий не отримав травму голови чи шиї.
Далі можна приступати до реанімаційних заходів. У свої легені треба набрати повітря і вдихнути потерпілому у ротову порожнину.
“Найголовніші п’ять перших рятівних вдихів. Одночасно з цим краєм ока контролюйте те, чи підіймається грудна клітка. Якщо так – продовжуйте. Для зовнішнього масажу серця станьте з боку від потерпілого. Основу долоні однієї кисті покладіть вздовж передньої нижньої поверхні грудини, а основу другої долоні поперек першої. Розігніть руки в ліктьових суглобах. Робіть ритмічні поштовхи масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою – 100-120 рухів за хвилину. Ознакою правильності виконання закритого масажу серця є наявність пульсу на сонних артеріях”, – веде далі співрозмовниця.
Обов’язково має бути співвідношення кількості вдиху і натискань на грудну клітку – два до 30, тобто два вдихи та 30 натискань на грудну клітку. Через кожні дві-три хвилини серцевої реанімації необхідно на кілька секунд припинити, щоб подивитись чи не з’явився пульс на артеріях.
Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. У випадках коли упродовж 30-40 хвилин, не зважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого не має або з’явились трупні плями, задубіння, реанімаційні вправи, за словами лікарки невідкладних станів, треба припинити.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
“Якщо людина орієнтується і вміє правильно все зробити, це дає потопельнику великий шанс відновитись до приїзду швидкої. Якщо ж не почати проводити серцево-легеневої реанімації, швидка може не встигнути та вже нічим не допомогти”, – наголосила Галина Сусол.