Суспільне мовлення

Бомбосховища радянського періоду у Львівській громаді: чи планують їх відновлювати

У власності Львівської громади перебуває близько 20 бомбосховищ радянської доби. Вони закинуті і вже декілька десятків років їх не експлуатують. Та на цей рік Львівська міськрада виділила 2 мільйони гривень на ремонт частини з них. Розпочнуть ремонт з укриття у Святоюрській горі.

Андрій Риштун називає себе дигером і дослідником Львова. Нещодавно він натрапив на закинуте укриття радянської доби біля підніжжя Святоюрської гори.

“Я гуляв тут по парку, дивлюся: герметичні двері вниз. Ну, звичайно, пішов, подивився, і я був вражений тим, що є десять абсолютно сухих відносно чистих кімнат”, — каже Андрій Риштун.

Вхід до бомбосховища. Львів. Суспільне Львів

Андрій Риштун також дізнавався історію бомбосховища, каже, що воно числилось за одним із підприємств.

“Воно числилось за Товариством “Львівавтозапчастина”, але його виключили з реєстру. Хоча для захисту від звичайних атак цілком підійде: тут є місце, є гора над нами. За Радянського Союзу всі підприємства зобов’язані були мати бомбосховища. Так як на їхній території не було місця, де його побудувати, вони його побудували у сквері напроти. Його обладнали вентиляційними установками, тут був запас води та дизель-генератор”, — розповідає Андрій Риштун.

У підземному укритті збереглася частина труб, вентиляції та електромереж, розповідає дигер.

Бомбосховища радянського періоду у Львівській громаді: чи планують їх відновлювати

Бомбосховища радянського періоду у Львівській громаді: чи планують їх відновлювати. Суспільне Львів

“При вході у бомбосховище стояв рекуператор. Холодне повітря, яке забиралося ззовні, нагрівалося тим повітрям, яке виходило назовні. Відповідно, відбувався обмін і більш ефективно грілося те, що всередині”, — каже Андрій Риштун.

Були у бомбосховищі і вбиральні. Андрій Риштун розповідає, як вони були спроєктовані.

“Зверху маємо вентиляцію. Є клапан надлишкового тиску. У випадку атомного вибуху йшла вибухова хвиля і щоб вона сюди у бомбосховище не потрапила, стояв клапан, який у тому випадку автоматично закривався”, — каже Андрій Риштун.

Бомбосховища радянського періоду у Львівській громаді: чи планують їх відновлювати

Андрій Риштун показує комунікації у бомбосховищі. Суспільне Львів

У Львівській громаді є багато подібних старих укриттів. Переважно всі вони – неподалік промислових об’єктів. Та саме у комунальній власності громади перебуває менше двох десятків, говорить керуюча справами виконавчого комітету Львівської міської ради Наталія Алєксєєва.

“В кінці 2022 року ми на сесії міської ради винесли програму ремонту якраз приміщень фонду захисних споруд. На цей рік вже передбачено кошти і будуть вже здійснюватися ремонти, що стосується якраз захисних споруд. В програмі ми поки що виділили 12 бомбосховищ”, — каже керуюча справами виконавчого комітету Наталія Алєксєєва.

Бомбосховища радянського періоду у Львівській громаді: чи планують їх відновлювати

Бомбосховище радянського періоду поблизу Святоюрської гори. Суспільне Львів

За словами Наталії Алєксєєвої, з бюджету міста на ремонт захисних споруд виділили 2 мільйони гривень. Відновлення укриттів почнуть саме з того, що знаходиться біля Святоюрської гори вже найближчим часом.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram


Джерело: Суспільне мовлення України