Нам не треба вигадувати образ український військових — вони насправді сильні, цивілізовані та людяні — Ганна Маляр
У Києві відбувся форум Kyiv StratCom Forum 2023. Його організатори — Центр стратегічних комунікацій у партнерстві з Фондом Карнегі за міжнародний мир.
На майданчику Kyiv StratCom Forum 2023 зібралися вітчизняні та іноземні комунікаційники, щоб обговорити дії України на інформаційному фронті та поділитись успішними комунікаційними кейсами. З огляду на виклики та загрози на інформаційному фронті важливо протистояти російській інформаційній зброї спільно із західними партнерами.
Однією з учасниць форуму була заступник Міністра оборони України Ганна Маляр.
Чи варто державним інформаційним ресурсам змагатися за швидкість у подачі інформації? Якими є ключові елементи образу українських воїнів? Та як була побудована комунікація із закордонними медіа від початку широкомасштабного вторгнення? Про це та інше Ганна Маляр розповідала на форумі Kyiv StratCom Forum 2023.
«Ми змогли структурувати інформаційне поле без цензури»
— Ми повинні сприйняти інформаційні і технологічні реалії, у яких ми живемо. З ними не треба боротись. Їх треба сприйняти і під них адаптуватись, щоб перемогти у цих умовах. Чи можемо ми обмежити використання телефонів? Точно ні. Навіть росія не змогла це зробити, будучи тоталітарною державою. Зважте, що ми демократична держава. І ми, до речі, цензуру не запроваджували. Це наша перемога. Ми змогли структурувати інформаційне поле без цензури, — зазначила Ганна Маляр.
Вона зауважила, що реалії сьогодні такі, що Telegram-канали швидші за офіційний сайт будь-якого міністерства:
— Нам треба зрозуміти, у чому ми можемо переважати Telegram-канали. Ми, як державна інституція, можемо виграти у якості інформації, можемо виграти у довірі до нашої інформації. І, власне, це те ключове завдання, яке поставила перед інформаційними підрозділами, коли розпочала роботу в Міноборони.
За словами Ганни Маляр, Міністерству оборони України краще трішки запізнитись, але видати точну інформацію, яка погоджена з усіма підрозділами.
— Відповідно, наша інформація цінніша, тому що вона точна, перевірена і офіційна, — додала заступник Міністра оборони України.
Окремо вона зауважила, що головним завданням на сьогодні є підтримка образу Збройних Сил України:
— Нам нічого не треба вигадувати. Це така інформаційна кампанія, яка ґрунтується на чистій правді, нам її просто треба показати. Для цього нам треба транслювати образ українського військового, який є, його не треба вигадувати, і який складається з двох ключових елементів: що наші воїни — незламні, дуже сильні. Вони — цивілізовані і людяні. Це образ Української армії. Він абсолютно унікальний, і наші Збройні Сили його постійно транслюють. Ми ці два елементи образу Української армії повинні транслювати абсолютно в усіх меседжах.
Ганна Маляр наголосила, що з 24 лютого 2022 року створено унікальну систему інформаційної координації Сил оборони рішенням Ставки Верховного Головнокомандувача. І Міністерство оборони керує цим процесом.
— Повністю вибудувана інформаційна вертикаль, і меседжі на сьогодні у всіх представників держави однакові. У нас сьогодні немає такого, щоб хтось казав одне, хтось казав щось інше. Всі офіційні особи на сьогодні скоординовані повністю у єдиний меседж по війні. Це дуже важливо, — зазначила заступник Міністра оборони України.
Це вдалося завдяки тому, що Міністерство оборони України розробило потрібні рекомендації:
— Ми скомунікували всі місцеві влади з військовими пресслужбами. І на сьогодні повністю відпрацьована система так, що представники місцевої влади, висвітлюючи події війни, говорять скоординовано із Збройними Силами. Комунікують те, що потрібно сьогодні для перемоги.
Ганна Маляр згадала також, що на базі Міноборони створений Military Media Center — єдиний інформаційний майданчик для всіх Сил оборони України, де щотижня відбуваються брифінги:
— І силові відомства на сьогодні відкриті як ніколи і щотижня звітують, що зроблено.
Важко, але варто!
Також одним із прикладів комунікаційних кампаній, нещодавно проведених Міністерством оборони, Ганна Маляр назвала проєкт «Важко, але варто».
— Крім того, що ми займаємося інформуванням і координацією роботи комунікаційних підрозділів Сил оборони, нам важливо психологічно підтримувати суспільство й пояснити йому, навіщо ми зараз долаємо всі труднощі війни — аби у нас була своя держава. Під час цієї кампанії ми знайшли найтиповіші історії з життя людей, яким важко: дітей, які вимушені вчитися в бомбосховищах та підвалах, закоханих, котрі розмірковують, чи варто під час війни одружуватися, чи чекати Перемоги, — повідомила заступник Міністра оборони. — Важко закохуватися, коли завтра на фронт. Важко, але варто!
Чого варта розвинена демократична цивілізація, якщо вона не може себе захистити від агресивного варвара?
Відповідаючи на запитання модератора дискусійної панелі Яреми Духа про те, як Міністерство оборони України комунікує з іноземними медіа, Ганна Маляр розповіла, що головною метою такої комунікації є отримання допомоги, насамперед військової, для перемоги. Для цього міністерство вибудувало цілісну стратегію.
Наші англомовні спікери безпосередньо за кордоном коментують місцевим ЗМІ про події в Україні, про перебіг воєнних дій. Також здійснюється активна співпраця із закордонними ЗМІ, акредитованими в нашій країні.
Серед ключових меседжів, спрямованих на закордонних споживачів інформації, Ганна Маляр назвала: «Перше — ми сильні, у нас є такі переваги: ми дуже вмотивовані, ми ведемо справедливу війну; друге — ми фахові, наша армія краща за російську. Адже ми досягали стандартів НАТО реально, а не на папері. Наше військове керівництво — мозковий центр, це люди значно професійніші, багато наших військових начальників навчалися за кордоном і мають реальний бойовий досвід. Але, на жаль, без західної зброї ми не зможемо перемогти росію, тому що вона переважає Україну і за кількістю людей, і за кількістю озброєння. І до цієї війни росіяни готувалися понад 30 років».
Третє важливе послання міністерство спрямовує на пересічного західного громадянина, котрий повинен для себе зрозуміти, чому слід підтримувати свій уряд, який коштами допомагає якійсь далекій державі.
— Це ключовий меседж — російська федерація своєю кінцевою метою ставить не загарбання України. Ми є плацдармом для агресивного руху далі. Тому ми сьогодні боронимо не лише українські території — ми боронимо європейські кордони. Сьогодні свої життя українські воїни кладуть в тому числі й за те, аби спокійно жилося в Євросоюзі. Якщо тут ми всі разом не зупинимо російську федерацію, то її війська безумовно перейдуть кордони Євросоюзу, — зазначає Ганна Маляр.
Четверте — глобальне питання, яке комунікаційна служба МОУ ставить на всіх міжнародних майданчиках — екзистенційна спроможність західної цивалізації протистояти грубій рашистській силі.
— Світ після Другої світової війни шукав і розробляв інструменти унеможливлення агресій: створили Організацію Об’єднаних Націй, Міжнародний кримінальний суд, систему санкцій, розробили засади міжнародного права, цілий стос нормативно-правових актів, декларували перемовини як мистецтво попередження або зупинення війн. Утім, наша війна показує, що західний світ поки не знайшов ефективні інструменти для того, щоб таких війн не було у XXI столітті, і для того, щоб такі війни зупинити, якщо вони вже розпочалися, — відзначає Маляр. — Це ключове питання, на яке ніхто поки не має відповіді, і я намагаюся спонукати наших західних партнерів знайти його. Західне суспільство в мирний час має очевидні переваги: цивілізаційні цінності, що формувалися століттями, права людини, але чого варте воно, якщо не може себе захистити від агресивного варвара?
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото Дмитра Юрченка
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-03-03 19:47:45