Чернігівцям презентували екранізовану версію вистави «Балада про Крути»
У Чернігові з нагоди відзначення 105-ї річниці бою під Крутами в обласному академічному українському музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка відбувся безплатний відеопоказ сценічної версії твору чернігівського літератора Анатолія Покришеня «Балада про Крути». Постановку зробив художній керівник театру, заслужений артист України Андрій Бакіров.
Цей мистецький проєкт був презентований п’ять років тому на сцені столичного Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка до сторіччя героїчного подвигу крутян. Тоді показували виставу на благодійних засадах для учасників АТО, членів їхніх родин та волонтерів.
«Балада про Крути» у виконанні творчого ансамблю чернігівських акторів це, з одного боку, документальне відображення буремних історичних подій, що відбувалися в Україні у 1917-1918 роках, а з іншого — натхненний реквієм мужності й самовідданості юних патріотів молодої Української держави, шаноблива данина пам’яті про подвиг Героїв Крут.
Своїми спогадами про роботу над художнім твором поділився драматург, колишній військовий, Анатолій Покришень:
— За радянських часів довгий час намагалися перекрутити історичні факти цього героїчного бою наших співвітчизників, — зазначив літератор. — Відновити справжній перебіг подій мені допомагало багато різних людей. Спілкувався з нащадками та родичами учасників тогочасних трагічних подій. Також мені допомагали друзі українських діаспор. Наприклад, відтворити деякі епізоди допомогли надіслані мені копії документів з музею в Бостоні.
Про роботу над виставою розповів актор театру, а нині військовослужбовець ЗСУ, тероборонець Сергій Лефор:
— Для мене це була велика, значуща подія. Це був грандіозний проєкт за участю не тільки нашого театру, — розповів актор. — У постановці також брали участь багато інших творчих колективів закладів культури.
У виставі Сергій грав роль сотника Армії УНР Аверкія Гончаренка, який успішно командував боєм і на кілька днів зупинив наступ російських загонів на Київ. За словами актора, прототипом сценічних декорацій стали об’єкти Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут». На сцені спорудили справжнісіньку копію залізничного вагона. Кіностудія імені Олександра Довженка надала одяг та інший реквізит, щоб вистава стала максимально наближеною до подій того історичного періоду.
Результат роботи театралів був високо оцінений в Україні. Так, у грудні 2019 року рішенням експертної ради «за найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва» автори мистецького проєкту «Балада про Крути» були удостоєні премії імені Богдана Хмельницького Міністерства оборони України.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Фото та відео авторів
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-01-29 17:08:40