45 днів замість 2 років: відтепер новітні технології запроваджуватимуть у ЗСУ значно швидше
У травні цього року заступник Міністра оборони України Володимир Гаврилов під час запуску платформи BRAVE1 заявив, що Україна переможе численнішого ворога в цій війні завдяки технологіям.
«Українці, які мають унікальні ідеї, що могли би значно посилити вітчизняний сектор оборони, не завжди добре поінформовані. У комбінації з бюрократизмом часом це призводить до використання наших ресурсів по мінімуму», — сказав тоді посадовець.
Надмірна забюрократизованість у впровадженні новітніх розробок — проблема, яка існує не тільки в Україні. Як інструмент для прискорення відповідних процесів наші західні партнери організували у своїх країнах Акселератори оборонних інновацій.
З огляду на нинішні виклики та загрози ми мусимо створити український Акселератор. Бо нам конче необхідно прискоритись у технологічному розвитку, пришвидшити впровадження оборонних інновацій.
Як працюватиме Акселератор інноваційного розвитку Міністерства оборони України, читайте у нашому матеріалі.
«Ми переконаємо скептиків у тому, що зламали бюрократичні шлагбауми на шляху руху технічних інновацій до війська»
— Акселератор — це прискорювач процесів у системі Міноборони. Ми маємо створити «єдине вікно входу» для всіх, хто хоче запропонувати важливе, корисне — нові зразки озброєння та військової техніки (ОВТ. — Ред.), цікаві технічні рішення. Ми відкриті не тільки для розробок, пов’язаних з ОВТ, ми відкриті в цілому для підприємств, фахівців, інвесторів, для будь-кого, хто хоче співпрацювати з Міноборони, зміцнювати нашу обороноздатність, пропонувати інноваційні рішення, не лише технічні, для Перемоги України, — розповідає координатор ініціативи зі створення Акселератора Міноборони Сергій Лобойко.
За його словами, команда Міноборони готова співпрацювати з техспільнотами, асоціаціями підприємств, кластерами, волонтерськими рухами.
— Скептикам, які стверджують, що в нинішніх умовах прискоритись нереально, я кажу: зареєструйтесь у нас та подивіться, як працює нова система. Вже є два десятки підприємств, які пройшли всі етапи — від подачі проєкту до введення в експлуатацію — фактично в рекордні терміни. Ще кілька десятків компаній — у процесі. Наразі всі заявки дуже швидко розглядаються. Якщо підприємство пропонує розробку високого ступеня готовності, то ми вкладаємося в заявлені терміни, — додає Сергій Лобойко.
Про які ж терміни йдеться?
Представники Акселератора Міноборони розповіли: якщо в підприємства є певна «зріла» розробка, то треба подати офіційний лист разом із ТТХ і документом про результати попередніх випробувань. Також Акселератор проситиме інформацію про конкурентні переваги: технологічні, економічні, бойові. Після цього процес запускається. І триватиме не більше як 45 днів!
У деяких випадках, можливо, потрібно буде провести додаткові випробовування, тоді, зрозуміло, часу знадобиться більше.
Для порівняння: раніше весь цей процес тривав близько 2 років.
«Якщо хоча б одне з командувань ЗСУ зацікавлене в певному зразку озброєння, то всі процеси дуже швидко відбуватимуться»
Команда Акселератора заявляє, що всі етапи вищеназваних процесів нині автоматизовані та прозорі, легко відстежити хід документів або на якому етапі процес загальмувався.
Повна реалізація концепції «єдиного вікна», яку створює Акселератор, зробить революцію у процесах оперативного впровадження нових зразків ОВТ для нашої армії.
— Якщо хоча б одне з командувань ЗСУ зацікавлене в певному зразку озброєння чи техніки певного підприємства, то всі процеси дуже швидко відбуватимуться. На щастя, у нас досить «горизонтальна» країна, і всі одне одного знають, спілкуються. Як правило, у наші двері стукають ті, хто на волонтерських засадах уже тестував якісь пілотні проєкти. Тому в результаті все це теж дає додаткову аргументацію. Бо якщо до нас щось заходить (нова розробка. — Ред.), то ми це одразу відправляємо до командувань. І, як правило, там досить швидко реагують, — наголошує координатор ініціативи зі створення Акселератора Міноборони Сергій Лобойко.
Сергій додає, що за допомогою Акселератора Міноборони планує залучити спеціалістів до своєї команди:
— Ми оголосимо call для всіх, хто має серйозний досвід в управлінні проєктами, хто має серйозні аналітичні компетенції, можливо, і комунікаційні компетенції. Ми закликатимемо таких фахівців подавати резюме. Якщо це мобілізований військовослужбовець, то ми розглянемо можливість його переведення до нашої команди. Цивільних фахівців теж розглядаємо як кандидатів на співпрацю.
Варто також повідомити, що Акселератор інноваційного розвитку Міністерства оборони України налагоджує співпрацю з Акселератором оборонних інновацій НАТО для Північної Атлантики (DIANA).
У квітні цього року під час зустрічі заступника Міністра оборони України Володимира Гаврилова з помічником Генсека НАТО Девідом Ван Вілем сторони домовились про продовження діалогу щодо практичного співробітництва, зокрема й у контексті можливого залучення DIANA до спільної діяльності.
Українська команда також комунікує з британським Акселератором (DASA). Ведуться перемовини з Францією та скандинавськими країнами. Планується активна співпраця з американськими колегами.
«Акселератор Міноборони залучатиме інвесторів»
Акселератор Міноборони співпрацюватиме й з інвесторами. Якщо вони зацікавлені у якісних проєктах, їм надаватиметься інформація про те, що ту чи іншу інноваційну пропозицію оборонне відомство оцінило позитивно і, відповідно, з таким проєктом можна вести мову про вигідні інвестиції для налагодження виробництва.
Серед підприємств, які вже співпрацюють із Міноборони, є велика активність у сфері переспеціалізації для розроблення нових проєктів. Наразі значна частина приватних підприємств, з яких близько 75 % вкладають у проєкти власні кошти, не розраховуючи тільки на бюджетне фінансування.
Сергій Лобойко наголошує, що від розробників Акселератор Міноборони чекає передусім «зрілих» пропозицій:
— Де рівень технологічної зрілості не менше як 5 за TRL (Technology readiness level — рівень готовності технології. — Ред.). І ми чекаємо на потік таких пропозицій від кластера з розвитку оборонних технологій BRAVE1, з будь-яких інших джерел — індивідуальних підприємств, об’єднань. Ми готові їм усім допомагати.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-06-09 15:44:18