Львівський портал

13 друзів системи «Шлях». Депутати, які втекли з України під виглядом волонтерів

Журналісти NGL.media опублікували чергове розслідування про зловживання системою «Шлях», зокрема, цього разу увагу зосередили на депутатах місцевих рад, які виїхали з України як волонтери і не повернулись. Хтось залишився у сусідній Польщі, когось доля занесла аж у США, а дехто з депутатів уже багато місяців збирає по світу «гуманітарний вантаж», який ніяк не доїде в Україну.

 1. Віталій Абрамов. Вранці 31 січня цього року 31-річний депутат Харківської обласної ради Віталій Абрамов виїхав з країни. Перетнути кордон йому вдалося без проблем, адже Харківська ОВА внесла його як волонтера в систему «Шлях». Автомобіль, яким виїхав Абрамов, того ж дня повернувся в Україну, але уже без нього.

До облради Віталій Абрамов потрапив від вже забороненої проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ)… На момент виборів він працював у департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, а до того як приватний підприємець отримував невеликі бюджетні замовлення. Цього року засідання Харківської облради відбуваються по відеозв’язку і, згідно з документами, Віталій Абрамов брав у них участь.

Абрамова до системи «Шлях» вносила Харківська ОВА. Вперше це сталось 10 серпня 2022 року за поданням «Благодійного фонду імені Саркіса Давтяна», а вдруге – 9 листопада 2022 року за поданням БФ «Допомога українцям 2022». Останній дозвіл діяв до 31 січня 2023 року року – саме у той день Абрамов і виїхав.

 1. Максим Кривда. Ще один колега Абрамова по ОПЗЖ, 35-річний депутат Новомосковської районної ради на Дніпропетровщині Максим Кривда, за даними нашого джерела у Держприкордонслужбі, покинув країну ще у грудні 2022 року. Він виїхав на поїзді як волонтер за дозволом від Дніпропетровської ОВА, згідно з яким, мав би повернутись до 15 січня.

Наступного дня після виїзду Кривда брав участь у сесійному засіданні: його включили через аудіозв’язок разом з іще 11 депутатами.

Максим Кривда у 2021 році три місяці працював директором комунального підприємства «Мар’янівське» Губиниської селищної ради на Дніпропетровщині. Згідно з даними YouControl, станом на 2022 рік він також очолював місцевий осередок ОПЗЖ у Дніпрі.

 1. Станіслав Лебедєв. Ще один діючий депутат уже Харківської районної ради, 39-річний Станіслав Лебедєв, за даними джерела у ДПСУ, також скористався потягом для перетину кордону. Він виїхав з України у листопаді 2022 року, після чого зник. Лебедєв, який став депутатом від ОПЗЖ, вказував у декларації, що безробітний і не має доходів, повідомляв Харківський антикорупційний центр. У 2021 році Лебедєву таки вдалось знайти роботу і одразу на керівній посаді – його призначили директором комунального підприємства «Підземне місто», де він пропрацював трохи більше року.

До системи «Шлях» Станіслава Лебедєва внесло Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Всі виявлені нами його телефони вже неактуальні, а у райраді повідомили, що Лебедєв не відвідав жодне з засідань сесії, які проводили протягом 2022-2023 років, але заяви на складання депутатських повноважень не подавав.

 1. Ігор Семеніхін. Ще раніше, у вересні 2022 року, виїхав 43-річний священик і депутат Херсонської райради від «Європейської солідарності» Ігор Семеніхін. Причому виїхав він у перший же день дії дозволу, виданого Херсонською ОВА. Семеніхін мав би повернутись до 27 вересня, але щось пішло не так і він зник. Зараз телефон депутата поза зоною, а на повідомлення у месенджерах він не відповідає, хоча схоже доволі активно веде сторінку у Facebook…

Ігор Семеніхін багато років працював військовим капеланом у Державній прикордонній службі, хоч офіційно службу не проходив. Незадовго до виїзду з України Семеніхін навідувався з фруктами до військових, про що писав у Facebook. А вже у листопаді 2022-го опублікував фото з 21-річним сином Миколою, який, схоже, проживає в Чикаго. «Довгоочікувана зустріч», – підписав це фото Семеніхін, тож, ймовірно, він виїхав до сина у США.

 1. Сергій Петров. Виїхав за кордон, за даними наших джерел серед прикордонників, у березні цього року і 46-річний депутат Соледарської міської ради Сергій Петров. На початку 2023 року він став героєм репортажу «Суспільного». З цього сюжету відомо, що Петров працював 25 років у ДП «Артемсіль», а після вторгнення виїхав з сім’єю у Дніпро, а звідти – у Павлоград, де почав працювати на шахті.

За місяць після публікації цього репортажу Сергій Петров покинув Україну – в систему «Шлях» його внесла Волинська ОВА. А вже у вересні 2023 року Петров опублікував у соцмережах фото з донькою з Польщі.

У Волинській ОВА стверджують, що внести Петрова у «Шлях» попросив благодійний фонд «Віримо в Україну», тому дали такий дозвіл, але дозволили виїзд максимум на два тижні. Керівник фонд «Віримо в Україну» Анатолій Шваб сказав, що пригадує звернення від військової частини, для якої Петров мав привезти автомобіль. Але чим все закінчилось не пам’ятає, як і назву військової частини.

 1. Артем Сундучніков. 36-річний депутат Добропільської міської ради на Донеччині від партії з неоднозначною репутацією «Порядок» Артем Сундучніков виїхав за кордон у березні 2023 року на підставі рішення Житомирської ОВА. Там кажуть, що видали дозвіл на прохання Свято-Михайлівського кафедрального собору у Житомирі. Священник ПЦУ Богдан Бойко підтвердив, що таке було. За його словами, Артем Сундучніков сам попросив внести його до «Шляху». В церкві роздають продукти для переселенців, тож і Сундучніков мав привезти їжу, але після отриманого дозволу просто зник.

Де Артем Сундучніков перебуває зараз, з’ясувати не вдалося. А телефони депутата перебувають поза зоною досяжності.

Сімка вже колишніх депутатів

Ще семеро депутатів місцевих рад не просто виїхали за кордон, а й відмовились від депутатських повноважень. Тобто вирішили навіть не вдавати, що їх цікавить подальша доля громад, де їх обрали.

 1. Назарій Пиптик. На Тернопільщині 36-річний депутат Чортківської міськради від партії «Сила людей» та екс-очільник муніципальної варти Чорткова Назарій Пиптик написав заяву про дострокове складання повноважень 26 січня 2023 року, а уже через три дні він перетнув кордон як волонтер, свідчать наші джерела. Уже 6 лютого, колеги Пиптика проголосували за його відставку і виключили його зі складу постійної комісії з питань депутатської етики та дотримання законності.

У систему «Шлях» Назарія Пиптика внесла Київська ОВА, де стверджують, що він мав повернутись до 26 лютого.

«З відповідним листом щодо надання Пиптику Назарію Володимировичу дозволу на виїзд за межі України за системою «Шлях» зверталася військова частина», – повідомив у відповіді на запит NGL.media заступник голови Київської ОВА Сергій Білецький.

 1. Сергій Пашин. Усі засідання сесії, згідно з результатами поіменних голосувань, цьогоріч пропустив і 37-річний депутат ОПЗЖ Бориспільської міської ради на Київщині Сергій Пашин. На момент виборів у 2020 році він працював першим заступником керівника Білоцерківської місцевої прокуратури, але, за даними YouControl, того ж року подав декларацію перед звільненням. За даними джерела NGL.media у ДПСУ, ще у квітні 2022 року він виїхав за кордон, використовуючи систему «Шлях».

У систему «Шлях» місцевого депутата з Київщини внесла Чернівецька ОВА за клопотаннями благодійного фонду «Світ майбутнього»… Депутати Бориспільської міськради на засіданні 10 листопада позбавили повноважень всіх депутатів від ОПЗЖ, у тому числі і Пашина.

 1. Юрій Красножон. 54-річний депутат Покровської райради у Кривому Розі від «Блоку Вілкула «Українська перспектива» Юрій Красножон, який був заступником голови ради, виїхав за кордон у січні 2023-го. Красножон перетнув кордон у пункті пропуску «Рава-Руська – Гребенне» на Львівщині і, за даними наших джерел, в Україну станом на середину вересня також не повернувся.

Ймовірно, Красножон зараз може перебувати у Польщі. Покинути країну йому вдалося завдяки наказу Дніпропетровської ОВА. Там повідомили, що тричі дозволяли йому поїздки за кордон. Він і справді кілька разів виїздив з країни і повертався. Останній дозвіл діяв до 26 січня 2023 року – саме цього дня він виїхав і не повернувся. У серпні 2023 року його позбавили повноважень депутата.

 1. Святослав Куценко. 40-річний депутат Бучанської районної ради на Київщині Святослав Куценко від «Батьківщини» виїхав за кордон за дозволом Мінінфраструктури і, за нашими даними, також не повертався… У січні 2023 року Куценко на автівці перетнув кордон у пункті пропуску з Польщею «Краковець–Корчова». Його номер телефону зараз не обслуговується, а в районній раді NGL.media розповіли, що в лютому Куценко долучався на засідання сесії через відеозв’язок, а на наступному засіданні в травні був відсутній. У серпні за заявою депутата його повноваження достроково припинили.
 2. Борис Довбета. 43-річний депутат Золочівської райради від «Сила і честь» на Львівщині покинув Україну через систему «Шлях» ще у квітні минулого року – завдяки зверненню Золочівської райради до Львівської ОВА. Його дозвіл діяв до 6 травня 2022 року, повідомили у ЛОВА.

За словами голови Золочівської райради Ореста Кавецького, Довбета раніше возив гуманітарну допомогу з-за кордону, тому райрада просила ОВА випускати його за кордон. За словами Кавецького, Довбета написав заяву на позбавлення мандату, і в червні цього року його прохання вдовольнили. Де зараз перебуває Довбета, не відомо.

 1. Віталій Дорохін. Влітку минулого року виїхав за кордон і 47-річний депутат Дніпровської районної ради від «Слуги народу» Віталій Дорохін – за дозволом Мінінфраструктури. Згідно з документами на сайті ради, депутат постійно прогулював засідання ради.

Голови ради Максим Лещенко розповів, що 2 червня цього року Дорохін написав заяву з відмовою від мандату і його повноваження достроково припинили у вересні.

 1. Роман Резнік. Достроково повноваження депутата склав також 32-річний Роман Резнік, обраний до Саксаганської районної ради Кривого Рогу від «Слуги народу». «Рада взяла до уваги його заяву, і його вивели з депутатського корпусу. На його місце вже зайшов інший депутат», – повідомив голова райради Василь Старовойт.

З’ясувалось, що Роман Резнік виїхав з країни ще у серпні минулого року, а депутатського мандату його позбавили влітку цього року. За даними «Укртрансбезпеки», у систему «Шлях» Романа Резніка внесла Львівська ОВА і виїхав він наступного ж дня після отримання дозволу. З клопотанням про виїзд Резніка до ЛОВА зверталась громадська організація «Театр Хліб» з Миколаєва на Львівщині.

Нагадаємо, що «Театр Хліб» і пов’язаний з ним місцевий осередок «Просвіти» очолили список організацій, причетних до втечі через «Шлях» найбільшої кількості чоловіків. Пізніше виявилось, що цими орнанізаціями керує 34-річна Наталія Муха, близька до родичів голови ЛОВА.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2023-12-05 20:25:22

Магазин автозапчастини AvtoBot м.Ніжин