10 гірсько-штурмова бригада «Едельвейс»: долай ворогів, як Ант-Мен

У черговому матеріалі циклу «Бригада для супергероя» про з’єднання ЗСУ, які беруть участь у проєкті «Контракт 18‒24», АрміяInform розповідає про історичні витоки, бойовий шлях та символи «Едельвейсу».
А також пояснює, чому супергероєм зі світу Marvel, який є найкращим втіленням визначальних якостей гірського штурмовика, є Людина-мураха та перелічує, що робить гірських штурмовиків бригади схожими на згуртованих і витривалих войовничих мурах та відважних давньогрецьких воїнів-мірмідонів.
Провісники «Едельвейсу» — перші військові формування модерної України
Витоки сучасних бойових традицій українських гірських штурмовиків сягають часів формування модерних військових частин з виразно українською національною природою. Найпершою із них можна вважати Батальйон руських гірських стрільців, створений 1849 року як добровольче (охотниче) українське військове формування у складі австрійської армії.
Батальйон був основою формування української національної гвардії — першого зародку українських національних збройних сил нового часу. Термін «руський» у його назві не повинен вводити в оману, адже за усталеною історичною традицією тогочасні українці Галичини називали себе русинами.

Спадкоємицею закладених у середині ХІХ століття військових традицій українських гірських стрільців стало створена під час Першої світової війни Гуцульська сотня Легіону Українських січових стрільців — першого беззаперечно українського національного збройного формування модерної доби.

Згодом цю традицію продовжив Гуцульський пробоєвий курінь Української Галицької Армії, який укрив себе славою під час славетної Вовчухівської операції на Львівщині у лютому ‒ березні 1919 року, в ході знаменитої Чортківської офензиви у червні 1919 року та поході на Київ у серпні 1919 року. За проявлену звитягу в боях Державний секретаріат військових справ ЗУНР підніс вояків куреня до лицарського чину.
Тож прикметно, що біля витоків українського модерного війська стояли попередники сучасних гірських штурмовиків. Саме вони — від Батальйону руських гірських стрільців до Гуцульського пробоєвого куреня УГУ — можуть вважатися провісниками 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».
Бойовий шлях гірських штурмовиків «Едельвейсу»
Сучасна історія 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» бере початок від й жовтня 2015 року. Пунктом її постійної дислокації є місто Коломия Івано-Франківської області, де військовослужбовці бригади мають якнайкращу змогу тренуватися та займатися гірською підготовкою, адже гори — невід’ємна частина військового життя воїнів «Едельвейсу».
Свій бойовий шлях воїни бригади розпочали у період АТО / ООС, боронячи Україну від російської агресії на сході держави. У 2016‒2021 роках гірські штурмовики брали участь в боях в районі Мар’їнки, Красногорівки, Авдіївки, Широкіного, Водяного, Павлополя, Нью-Йорка і Торецька Донецької області та Калинового, Попасної, Золотого, Гірського Новотошківського, Кримського, Трьохізбенки Донецької області.

У цей час «Едельвейси» повернули під повний контроль України населені пункти Новоолександрівка та Катеринівка на Луганщині. Подвиг бійців бригади високо відзначило керівництво держави: перебуваючи у районі відповідальності бригади, Президент України особисто вручив гірським штурмовикам, які проявили мужність та героїзм при проведенні бойових операцій, державні нагороди та відзнаки.
Від початку широкомасштабного вторгнення воїни бригади виконували бойове завдання на Волинському напрямку та вели важкі бої на Київщині, визволивши 16 населених пунктів області. З травня 2022 року до сьогодні 10 окрема гірсько-штурмова бригада мужньо виконує бойові завдання на Донецькому напрямку, жодного разу не виходивши на відновлення.
За зразкове виконання завдань під час захисту незалежності та територіальної цілісності України 14 лютого 2023 року Указом Президента України 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді було присвоєне почесне найменування «Едельвейс». А 5 травня 2023 року бригаду було удостоєно почесною відзнакою «За мужність та відвагу».
Людина-мураха — супергерой «Едельвейсу»
Супергероєм коміксового всесвіту Marvel, надприродні здібності та спосіб дій якого найбільшою мірою відповідають якостям та умінням гірського штурмовика у підрозділі бойових побратимів є Людина-мураха (Ant-Man), який завдяки спеціальному костюму може змінювати розмір тіла та керувати мурахами.
Цей невеликий за розміром, але надзвичайно сильний і витривалий, кмітливий та винахідливий легендарний герой спроможний проникнути у практично недоступні місцини. При цьому він діє не лише як окремий боєць, але також як частина непереможного у своїй колективній міці військового колективу.

Людина-мураха є одночасно очільником та частиною багаточисельного підрозділу маленьких солдатів, здатних виконувати найрізноманітніші завдання — забезпечення логістики та долання найважчих перешкод, здійснення розвідки та виконання диверсій, спорудження фортифікацій і ведення бою тощо.
Порівняння армії мурах Ант-Мена із військовим загоном можна продовжувати нескінченно, розкриваючи все нові грані подібності мурашиного рою та високопрофесійного військового підрозділу. Бо обидва вони діють як цілісний злагоджений механізм, у якому кожен боєць здобуває частку суперсили військового колективу завдяки ефективній взаємодії із бойовими побратимами.
Так завдяки синергії взаємодії у мурашиному війську кожна мураха, яка сама по собі є грізним бійцем, стає ще ефективнішою та спроможною перемагати супротивника, що переважає чисельно чи розмірами. І так само кожен гірський штурмовик «Едельвейсу» — високопрофесійний воїн — стає ще ефективнішим завдяки взаємодії з бойовими побратимами з бригади.

Українське відлуння войовничих мірмідонів Античності
Гасло 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» — «Зі щитом або на щиті!». Воно походить від популяризованого у військовій традиції вислову спартанців, який став символом бойової відваги та непохитності. Згідно з джерелами, з цією фразою звертались до воїнів, що вирушали на битву.
Вислів мав на увазі, що воїн повинен або перемогти і повернутися додому живим, тримаючи щит у руках, або загинути в бою та повернутися назад на щиті. Однак у жодному разі він не мав права повернутися без щита, кинувши його як зайвий тягар під час втечі з поля бою, бо таке безславне повернення вкривало бійця вічною ганьбою.

Порівняння гірських штурмовиків «Едельвейсу» із мурахами-супергероями Ант-Мена та античні корені гасла бригади спонукають згадати напівміфічних мірмідонів —давньогрецьких воїнів, відомих своєю відданістю та хоробрістю в бою. Згідно з легендами, вони походили від мурах, про що свідчить уже їхня назва, яка походить від давньогрецького слова «мураха».
Саме мірмідонами командував легендарний герой Ахіллес під час оспіваної Гомером в «Іліаді» облоги Трої. Ці «мурашині» воїни оспівані в поемі як надзвичайно войовничі та відважні бійці, готові запекло битися до перемоги над ворогом.
Під час Троянської мірмідони укрили себе невмирущою славою. Ось лише один уривок з «Іліади» Гомера про їхню звитягу в перекладі геніального українського поета і перекладача Бориса Тена (пісня 16, рядки 259‒267):
І налетіли роями вони, як оті придорожні
Оси, що в скелях собі понад шляхом будують домівки;
Дражнячи ос у гнізді, їх часто тривожити звикли
Хлопці дурні, багатьом через те накликаючи лихо.
Потім, коли, тим шляхом ідучи, чоловік придорожній
їх ненароком зачепить, усі вони з серцем відважним
Роєм на нього летять, своїх захищаючи діток.
Так мірмідонці, із серцем і духом таким же відважним,
Від кораблів налетіли, і гомін вчинився невгасний.
* * *
Гірські штурмовики бригади «Едельвейс» — справжні колективні супергерої, які в реальності, а не у світі коміксів б’ються зі злом та володіють колективними суперсилами, здатними перемагати будь-якого ворога.
Вони діють винахідливо, неочікувано та згуртовано, як Люди-мурахи великого бригадного рою. І б’ються з ворогом так не менш мужньо, ніж уславлені давньогрецькі мірмідони під проводом славетного Ахіллеса.
Хочеш здобути суперсили Людини-мурахи та битися пліч-о-пліч із відважними як античні мірмідони бойовими побратимами з 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс»?
Залишай заявку на укладання контракту за умовами проєкту «Контракт 18-24» на сайті бригади «Едельвейс» www.10ad-edelweiss.com або телефонуй за номерами +380 (98) 74 40 525, +380 (66) 13 73 689.
Також заявку на вступ до бригади можна подати на сайті 18-24.army.gov.ua або Резерв+.
«Контракт 18-24» — це добровільна ініціатива, що дозволяє українцям у зазначеній віковій категорії приєднатися до Сил оборони України на один рік.
Проєкт пропонує гідну фінансову винагороду, професійний бойовий вишкіл за стандартами НАТО та соціальні гарантії, яких не дає жодна цивільна професія.
Більше про традиції, звитягу та бойові будні бригади можна дізнатися з її офіційних сторінок у соціальних мережах Telegram, Facebook, Instagram та Youtube.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-13 06:47:00