Україна і світ

Росії потрібно, щоб України не стало. Ми цього не допустимо – інтерв’ю Леоніда Кучми

Сьогодні свій 80-й день народження відзначає 2-й президент України Леонід Кучма. Шеф-редактор Фактів ICTV Олена Фроляк поспілкувалася з ним щодо теперішнього та майбутнього України, обговорили Мінські домовленності та згадали, через що вимушена була пройти наша держава.

Росії потрібно, щоб України не стало. Ми цього не допустимо – інтерв’ю Леоніда Кучми

– Ранок для мене починається дійсно рано. Виходжу на вулицю – і мінімум годину швидким кроком з палками займаюся. Відчуваєш себе іншою людиною, – розповідає Леонід Кучма.

За хороший вигляд і фізичну форму завдячує генам, хорошим звичкам і тренажерній залі, де можна на залізі зігнати всю злість.

У ексклюзивному інтерв’ю Леонід Кучма розповів про перші успішні кроки України, чого не вистачає чинній владі та куди ми рухаємося далі.

Далі – пряма мова.

Рецепт успіху

– Коли я вперше прийшов у кабінет президента Кравчука, то сів за стіл і взявся за голову. Здавалося, що неможливо було нічого зрушити з місця.

Але на першому плані було, щоб в Україні з`явилась влада, яка б у першу чергу зайнялась економікою.

Якщо люди не відчують хоча б якихось зрушень, то ти дарма прийшов на цю посаду.

Економікою і проблемами займалися професійні люди. У нас не було партійності щодо уряду, не було кумовства. Це дало можливість вийти з тієї ситуації, бо країна мала спад виробництва та інфляцію.

Уже в 1999 році інфляція суттєво зменшилась і почався нормальний процес. За цей час вдалося прийняти Конституцію, яку високо оцінили у світі – Венеціанська комісія, наприклад.

З`явилась президентсько-парламентська модель. Ми і зараз бачимо по парламенту. Будь-які закони довго проходять. А в той час треба було терміново приймати рішення.

Ми вийшли з тієї ситуації. Мені не соромно було передавати владу, коли країна розвивалася нормальними темпами. Нам заздрили у світі. Казали, що це українське чудо поряд з азіатськими чудами.

А зараз я не можу зрозуміти: коли у країні йде війна, наша політична еліта не може об’єднатись для вирішення цієї головної проблеми. Потім вже має бути питання парламентський та президентських виборів тощо.

Росії потрібно, щоб України не стало. Ми цього не допустимо – інтерв’ю Леоніда Кучми

Зовнішня політика

– Це не я вигадав поняття “багатовекторність”. Треба працювати в інтересах Української держави.

Я вважаю, що Китай повинен сьогодні бути нашим одним із основних партнерів, насамперед, в економічному розвитку. Китайська економіка наразі практично перша у світі.

Коли ми зрозуміли, що США – країна номер 1 і треба мати з нею стратегічні відносини, – ми цього добилися

Тим більше, країна, яка знаходиться географічно між Європейським союзом та Росією, повинна працювати з усіма. Сьогодні змінилася ситуація, бо у нас війна.

Нам треба співпрацювати з усім світом і шукати партнера, який би працював на рівні партнерів, а не дивився, яку вигоду з нас треба взяти.

Росії потрібно, щоб України не стало. Ми цього не допустимо – інтерв’ю Леоніда Кучми

Тузла

– Коли почалася ситуація з Тузлою – це вже стало для нас серйозною перевіркою. Розпочолося серйозне, коли я полетів на 10 днів у Південну Америку. Якщо б я 10 днів пробув там, я б приїхав – і вже б стояв російський прикордонник.

Думаєте, нас би хтось захистив? Було б те ж саме, що з Будапештським меморандумом.

Але я зробив дуже серйозну заяву. Ми створили військово-прикордонну команду на цьому острові.

Заявили чітко: якщо далі продовжуватимуть – відкриємо вогонь. Я публічно сказав про це. І повинен був.

Росії потрібно, щоб України не стало. Ми цього не допустимо – інтерв’ю Леоніда Кучми

Крим

– Вони (Росія. – Ред.) дивилися на нашу слабкість. Тим більше, то був перехідний період української влади. Була і боязнь, і нерішучість. Адже влади у нас практично не було.

Якщо б з тими зеленими чоловічками, коли вони захопили Крим, зробили те ж саме, що Росія зробила у Беслані… Це ж не їхні, як казали, – значить терористи.

А з терористами відповідна розмова повинна бути! Коли побачила Росія, що ми нічого не робимо, – ми отримали те, що маємо.

Мінські домовленості

– Росії Донбас не потрібен. Вона вкладає туди великі кошти. А що вона потім має? Отримати зруйновану територію ? Їм просто потрібно тиснути на Україну, щоб її не стало.

Ми цього не дозволимо! Такі настрої у людей – захищати до останнього. Лише треба приділити увагу цим регіонам на рівні влади, щоб люди зрозуміли, що вони наші; щоб ми вже сьогодні там почали ремонт шкіл, дитячих садочків тощо. Тоді люди будуть повертатись звідсіля.

А ось питання блокади з нашого боку – абсурд! Кого ми блокуємо ? Тих, хто набрав клумки, щоб накормити свої сім`ї?

Перед тим, як приймати рішення треба думати про наслідки. Як це буде для наших людей? Люди чекають, що Україна покаже своє я, своїми діями.

Сподіваюся, що європейці, виходячи з ситуації, що складається, зрозуміють, що їм треба багато проблем брати на себе.

Побажання на День незалежності України

– Бажаю, щоб люди День незалежності зустрічали з вірою, що наша влада зробить все, щоб у людей з’явилися надія, що в решті-решт ми все вирішимо.

Сьогодні, на жаль, настрою такого в українців немає. Сподіватимемося, що він з`явиться.

Крім того, бажаю, щоб влада всім говорила правду. Якою б гіркою та не була.

Детальніше дивіться в ексклюзивному інтерв’ю:

Спілкувалася Олена Фроляк

Джерело ФАКТИ. ICTV
09.08.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ:

Close