Україна і світ

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

13 вересня – день програміста. У тому, які вони – українські програмісти, скільки заробляють та що робити, аби стати крутим високооплачуваним працівником сфери IT розбирались журналісти сайту 24 каналу.

Скільки айтішників є в Україні?

Однозначно – більше 115 тисяч. Скоро буде ще більше. Зовсім точні дані вирахувати важче. Держстат каже, що у ІІ кварталі 2018 року у цій галузі працювали 118,6 штатних працівників та 16,5 тисяч позаштатних.

Згідно із дослідженням видання Dou.ua, в Україні працюють 125 тисяч ФОПів-айтішників. Найпопулярніший КВЕД серед них — “Комп’ютерне програмування”, який вказали основним 82 тисячі осіб. При цьому на початку року асоціація “IT Ukraine” зробила прогноз, згідно із яким, кількість фахівців, зайнятих у галузі, до кінця 2018 року має зрости з 116 до 145 тисяч осіб.

Які вони, ці українські програмісти?

Різні. Як розповіла сайту 24 каналу спеціаліст експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна Катерина Криворученко, переважно вони – чоловіки.

Аналіз бази вакансій та резюме за період 1 січня – 31 серпня 2018 показав, що більшість програмістів (89%), які розмістили свої резюме на сайті, – чоловіки і лише 11% – жінки. І хоча за останні роки кількість представниць прекрасної статті загалом у сфері IT збільшилася, все ж вони частіше надають перевагу нетехнічним спеціальностям галузі,
– розповіла вона.

Якщо говорити про вік програмістів, то майже половина – це люди віком від 26 до 35 років.

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

Вік працівників у сфері IT, за даними експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна

19% пошукачів перебувають у віці до 25 років, а 16% – більше 36 років. Більшість із них – 85% – мають вищу освіту.

Більше половини пошукачів (54%), котрі розмістили свої резюме на сайті hh.ua у галузі програмування, мають досвід роботи від 6 років, від 3 до 6 років досвіду роботи вказали 22% спеціалістів.

Чи дійсно вони мають найвищі зарплати в Україні?

Не найвищі. За даними Держстату, у другому кварталі 2018 року, середньомісячна зарплата у цій галузі становила 14 560 грн. При тому, що середньомісячна зарплатня в Україні взагалі у цей період складала 8 781 грн, програмістам дійсно платять непогано. Але у авіації та фінансовому секторі отримують все ж більше – відповідно 33 934 грн та 15 627 грн щомісяця.

Але це – офіційні дані. Останнє анонімне зарплатне опитування, проведене порталом Dou.ua, показало, що середні зарплати по всіх посадах у сфері IT, після сплати податків, виглядають так:

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

Середні зарплати по посадах у сфері IT за результатами анонімного зарплатного опитування, яке провело видання Dou.ua. Всі зарплати вказані у доларах США (за курсом міжбанку)

Які найкрутіші компанії є в Україні?

Видання Dou.ua регулярно складає рейтинги з 50 найкращих ІТ-компанії України. В останньому з них, у десятку лідерів увійшли компанії EPAM, SoftServe, GlobalLogic, Ciklum, Infopulse, NIX Solutions Ltd., DataArt Київ, ELEKS та EVOPLAY.

Більшість компаній з цього рейтингу на українському ринку від 10 до 20 років. Наймолодшою компанією в списку є Ring Ukraine — працює лише 2 роки в Україні. Найстаршою — Miratech — майже 30 років на ринку.

43 компанії з ТОП-50 мають офіси в Києві, 13 компаній мають офіси тільки у столиці. Ще два міста із найбільшою кількістю ІТ-фахівців в Україні – Львів і Харків. 54% компаній планують збільшити кількість спеціалістів у межах 20-100 осіб у другому півріччі. Активно зростати (більш ніж на 100 спеціалістів) планує кожна четверта компанія. Про скорочення до кінця року не згадав жоден роботодавець.

Чи лишається ця професія перспективною?

З урахуванням планів лідерів ринку по найму фахівців – безумовно. При цьому, за оцінками компанії GlobalLogic Україна, за сприятливих умов до 2025 року сектор інформаційних технологій значно зросте, при цьому кількість робочих місць у ньому збільшиться до понад 240 тис. осіб.

Правда тут варто зазначити, що, незважаючи на вражаюче зростання, український IT-ринок за світовими масштабами продовжує залишатися невеликим і складає близько 1% від загальносвітового показника. І тут уже держава має подбати і про його розвиток, і про створення належних умов для працівників галузі.

За даними дослідження hh.ua, “ІТ, телеком” продовжує залишатися другою за поширеністю профсферою. До ТОП-10 зараз входять такі спеціалізації, як “CRM системи” та “Мережеві технології”. Але і досі близько половини вакансій стосуються спеціалізації “Програмування, розробка”.

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

Найпопулярніші спеціалізації у сфері IT за даними експертно-аналітичного центру HeadHunter Україна

Рівень конкуренціїу І півріччі лишався на позначці 2 людини на місце. Резюме найактивніше розміщували та оновлювали у березні та квітні. Найменш активними пошукачі були на початку року.

Як стати айтішником?

Вчитись. Багато. І йдеться не лише про вищу освіту чи мови програмування. Ще одне опитування Dou.ua показало, для студентів вища освіта в ІТ-сфері потроху перетворюється на формальність: кількість тих, хто йде в університет за “корочкою” про вищу освіту, постійно зростає.

Серед нинішніх студентів, які вже працюють в ІТ, це одна з двох основних причин вчитися у виші: майже 50% відвідують його заради диплому (серед тих, хто випустився до 2012 року, таких лише 31%). Стільки ж ідуть в університет, щоб навчитися працювати з інформацією, навчитися вчитися (але важливість цієї причини, навпаки, постійно падає — серед тих, хто випустився до 2012 року, її вказали 70%)”, – зазначає видання.

При цьому українські ІТ-спеціалісти не дуже високо оцінюють свої університети за всіма показниками — середні оцінки коливаються в межах 4-7 балів з 10.

Для того, аби зрозуміти, яким саме спеціальним навичкам потрібно вчитись, потрібно проаналізувати огляд найпопулярніших посад у галузі.

День програміста: які українські айтішники заробляють найбільше та як стати одним з них

Популярність посад у сфері IT за результатами опитування, яке провело видання Dou.ua

Разом з тим, як наголосили сайту 24 каналу у експертно-аналітичному центрі HeadHunter Україна, окрім спеціальних професійних навичок дедалі вагомішими стають так звані soft-skils – навички і особисті якості, що не мають прямого відношення до професії, але допомагають у роботі із клієнтами, керівництвом і колегами. Відповідно, чим більша кількість їх у арсеналі пошукача, тим більше він є конкурентним на ринку праці, і може претендувати на кращу роботу.

Аналіз бази вакансій і резюме hh.ua показав, що є 5 поширених soft-skils. Вони перетинаються, як у вакансіях, так і в резюме. Мова йде про такі особисті характеристики і навички:

 • стресостійкість
 • креативність
 • бажання вчитися
 • багатозадачність
 • вміння працювати у команді
 •  Що цікаво – стресостійкість стає дедалі важливішою навичкою, яка вимагається роботодавцями від правцівників.

   

  Для IT-спеціаліста, як наголосили у hh.ua, є є ТОП-5, обов’язкових soft skils без яких сьогодні нікуди:

 • Володіння на високому рівні, як мінімум, англійською мовою – усною та писемною. Інструкції, програмування, закордонні проекти – це все стає більш доступним, якщо не витрачається час на переклад, а є розуміння відразу.
 • Вміння працювати в команді і готовність до прямого діалогу не тільки з колегами, а й з клієнтами. Міжособистісна комунікація є дуже важливою не тільки на стадії підписання угоди, а й в процесі виконання замовлення.
 • Включене активне слухання. Позаяк IT-спеціалісту треба розуміти, що клієнта варто вислухати, а не просто давати йому відразу готове рішення навіть за умови, що воно оптимальне. Можливо під час розмови з’ясується інформація, яка суттєво може вплинути на результат роботи.
 • Навички письмового мовлення. Працюючи віддалено, доводиться дуже багато листуватись. Треба уміти розповісти про технічні речі і процеси, зрозумілі айтішнику, людям, які далекі від сектору IT.
 • Послідовність. Починаючи проект, його треба доводити до логічного завершення. Дуже часто в IT-відділах можна спостерігати, що проект розпочато, потім приходить інше замовлення – і всі переключаються на нього. Незважаючи на це, не забудьте вчасно повернутися і закінчити роботу над попереднім замовленням. Це додасть вам бонусів – клієнти побачать, що ви відповідальні і не порушуєте строків виконання замовлення.
 • Джерело Телеканал новини «24»
  13.09.2018
  ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ:

  Close