Україна і світ

Будівництво амбулаторій у селах: за якими схемами планують красти наші з вами гроші

Сьогодні поговоримо про будівництво півтисячі амбулаторій у сільській місцевості. І це хороша новина. Погана у тому, що навіть на цій, насправді потрібній ініціативі, влада готується вкрасти наші гроші. Разом, пильнуючи ці будівництва, можемо зупинити заплановану крадіжку. А значить – допомогти громаді отримати нехай і невеликий, проте ефективний медичний заклад.

Тепер детальніше про заплановане.

Загалом в Україні 2018 року планують збудувати 512 амбулаторій. У вересні затвердили 443 проекти майбутніх установ. Будуватимуть амбулаторії монопрактики, у яких працюватимуть один-два лікарі, або клініки групової практики, де працюватимуть від трьох до семи лікарів.

Розпочнемо з новин хороших. У Кіровоградській, Дніпропетровській та Закарпатській областях вже почалося будівництво 27 амбулаторій. На 400 проектів отримані документи на землю, щодо 100 — оголошені тендери на будівництво.

Будівництво амбулаторій у селах: за якими схемами планують красти наші з вами гроші
У трьох областях вже почалося будівництво 27 амбулаторій

Рівненщина та Харківщина є лідерами за кількістю затверджених проектів. У цих областях лише кілька неоголошених тендерів на будівництво амбулаторій. У Запорізькій област ситуація гірша – там оголосили лише половину від запланованих тендерів на будівництво.

На перший погляд все ніби добре. Знаєте, воно на перший погляд завжди все добре. Ми ж з вами зазирнемо в процес трішки глибше. Розвивати сільську медицину вирішили за старими схемами. Серед них — псевдоконкуренція пов’язаних компаній, змови на торгах та відхилення “невигідних” учасників тендерів.

Наприклад, у Кіровоградській області конкуренти у закупівлі завантажили разом з пропозиціями файли, створені на одному і тому самому комп’ютері. Ми вже оскаржили цю закупівлю.

За нашим зверненням Антимонопольний комітет також почав перевірку учасників іншого тендеру на будівництво амбулаторії за майже 6 мільйонів гривень. Схожі схеми процвітають на Полтавщині та Житомирщині.

Інший випадок — тендер на будівництво амбулаторій у Рівненській області. На перший погляд, у торгах бере участь багато компаній, які виставляють різні пропозиції. Це справляє враження конкурентної боротьби. Насправді ж, там присутні три основні компанії, які просто почергово перемагають у різних торгах.

Не втомилися? Ще трішки аналітики, яка розкриває очі.

У жовтні Донецька ОДА оголосила тендер на будівництво амбулаторій. Загалом планують збудувати 21 ФАП за 116 мільйонів гривень. Однак тендер оголосили один, об’єднавши будівництво всіх цих амбулаторій в один лот.

Це означає, що підряднику потрібно за 15 днів ознайомитися з кресленнями, розробити документацію на два десятки об’єктів в різних місцевостях, сформувати свою тендерну пропозицію, а згодом — розпочати одночасне будівництво по всій Донецькій області. Такі вимоги викидають з тендеру компанії, які не здатні збудувати одразу 21 об’єкт, навіть якщо вони запропонують за них значно нижчу ціну.

Будівництво амбулаторій у селах: за якими схемами планують красти наші з вами гроші
Губернатор Донеччини Олександр Куць

Крім того, Донецька ОДА прописала тендер так, що учасники повинні надсилати цінові пропозиції не через систему ProZorro, а безпосередньо на їхню електронну пошту. Дуже зручно, одразу можна розмір відкату обговорити.

Черкаська ОДА оголосила тендери на будівництво амбулаторій, не надавши жодної тендерної документації. Що і як треба будувати — незрозуміло. Припускаю, що документи покажуть лише своїм кампаніям. Освоють ці свої компанії наших 65 мільйонів гривень.

У Хмельницькій області на розробку документації для будівництва амбулаторії на одного-двох лікарів витратили 51 тисячу гривень. Натомість на Запоріжжі за розробку аналогічної документації заплатили вже 443 тисячі – тобто у вісім разів більше.

До речі, виконавцем цих робіт у кожній області в більшості випадків є одна й та сама компанія.

Ммм. Ніби розповів вам всі схеми, за яким планують красти наші з вами гроші, будуючи сільські амбулаторії. Спроб точно буде більше. Ми відслідковуємо ці закупівлі і будемо протидіяти. Можливо, хтось скаже: не треба протидіяти. Нехай навіть вкрадуть, проте збудують амбулаторію у нашому селі.

Маю на це відповідь. А з чого ви взяли, що збудують саме у вашому? Можливо, саме ваше село і залишається без амбулаторії, бо десь її готуються збудувати вдвічі дорожче? 

А якщо навіть амбулаторію збудують у вашому селі (вдвічі дорожче, звичайно), то що, пацієнти деінде мають без належної меддопомоги помирати? Ні, не мають. Наш обов’язок змусити владу ефективно використовувати бюджетні, тобто наші з вами гроші. Тоді їх вистачить на будівництво сільських амбулаторій в кожній громаді, яка їх потребує.

І ще одне. Влада, яка пробує красти на сільській медицині, – безнадійна. Чим швидше ми її замінимо, тим швидше сільські мешканці отримають належну медицину. Пам’ятайте про це.

Джерело Телеканал новини «24»
09.11.2018
ПОДІЛИТИСЬ НОВИНОЮ:

Close